Sofie Chrtková: Je třeba zabránit platnosti Občanského zákoníku od ledna 2014

26.08.2013 15:42 | Zprávy

Vše, co minulá pravicová koalice schválila, bylo dobré pro podvodníky a zlé pro občany. Zákony, často pouze částečné, dokonce si i odporující, stejné či pouze upravené znění ve dvou různých paragrafech apod. Ráj pro různé „vykladače“ zákonů, dokonce tak dalece, že co právník, to jiný názor.

Sofie Chrtková: Je třeba zabránit platnosti Občanského zákoníku od ledna 2014
Foto: hns
Popisek: Fotokoláž.

Již z důvodu, že nový občanský zákoník vzešel ze všehoschopné a naštěstí minulé koalice, se dá předpokládat, že se také postarala o další nové kšefty a podvody, založené na zákonech. Je politováníhodné, že se takto závažnému problému strany věnují pouze okrajově. Proč?

Tedy, již do současného právního chaosu, má být uveden  v lednu 2014 v platnost nový občanský zákoník, který by měl být ovšem velmi perfektně provázán i s ostatními zákony. Kupř. soudíte-li se o  podíl na nemovitosti, potřebujete  znát i zákony související- stavební, soudní řád, správní zákon, zákon o znalcích i zákony o provedení znaleckého posudku a mnoho prováděcích předpisů, norem i vyhlášek s tím vším souvisejících. Není možno, při dnešní zahlcenosti soudů, aby se soudci dostatečně vzdělali a poslanci schválili odpovědně i související zákony, předpisy atd. Chaos bude obrovský. Změna takto důležitého zákona, týkajícího se naprosto všech a celého  našeho občanského života, nelze spíchnout a uvést v život bez dostatečně dlouhé přípravy, která zde není a nebyla. Jak bude dlouho trvat, než se zjistí, že je naprosto nefunkční, nespravedlivý, že jde o paskvil občanského zákona? V tomto se naprosto shoduji s p. Samkovou

V současném množství zákonů se neorientují dostatečně ani soudci, což si běžně usnadňují   čistě osobním výkladem, což vede k odvolání a dovolání a k mnohačetným pochybením soudů, či přímo se umožňují i klientelistické a jiné vazby. Nakonec pod „mnohačetná pochybení“ se mnohdy skryje i protizákonné jednání. I pro soudce však může být celkem složitá orientace v zákonech, kterých snad máme nejvíce na světě. Běžný občan se v nich nevyzná vůbec a pokud se chce něčeho dobrat, od prvního paragrafu, který se jej týká, musí prolistovat cca 100 dalších stran, odkazů a paragrafů a když se vrátí k tomu původnímu, hledá, zda je to ten, který vůbec může použít a zda není ještě někde schována jeho další část apod.  Nemalým nešvarem je  neexistence srozumitelné a jasné češtiny, která je nahrazena rádoby učenou „právnickou latinou“.  Zhruba před 15-ti lety byl Občanský zákoník srozumitelný, jak v paragrafech, uspořádání, tak srozumitelnosti a jasnosti. Není divu, že je tolik odvolání  a dovolání pro mnohačetná pochybení soudů nižších instancí, když se musí výše popsaným, často  těžce probírat i soudce či právník. Kdo na tom vydělává a kdo prodělává? A nejde jen o tento zákon, týká se to prakticky všech zákonů, tedy i těch navazujících na nový občanský zákoník.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

autor: vasevec.cz

Komunisté

Myslíte, že SOCDEM pomůže se dostat Komunistům zpět do Sněmovny? Podle mě je to přesně naopak. A vás se ptám, proč myslíte, že řada voličů i dnes volí komunisty? Nemyslíte, že je to i vaší vinou, protože neumíte dělat sociální politiku?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Bohdan Babinec, Miroslav Josef Bezecný: Volby

9:44 Bohdan Babinec, Miroslav Josef Bezecný: Volby

Glosa k situaci v Sociální demokracii.