Pan Paroubek usuzuje, že návrh ministerstva školství je „nezodpovědný“ a vzešel, teď doslovně cituji, „z čistě populistických důvodů, možná dokonce v prokorupční atmosféře související se společností SCIO“ (ZDE). Aby pan Paroubek dodal svým slovům dostatečný kontext, namítá, že zrušení vyšší úrovně maturit znamená „v prvé řadě velký byznys právě pro společnost SCIO, která tímto způsobem dále bude dodávat všem vysokým školám tyto testy.“
Rád bych tento kontext doplnil o důležitá fakta, která pan Paroubek pravděpodobně nevzal v potaz, následkem čehož se jeho úvaha jeví poněkud problematická.
Za prvé, společnost Scio započala svůj business v oblasti educational measurement, více než deset let před prvním spuštěním státních maturit v ČR. Samotné jejich spuštění nemělo na spolupráci mezi vysokými školami a společností Scio žádný negativní vliv, spíše naopak. Vysoké školy dopředu deklarovaly, že teprve poté, kdy je státní maturity přesvědčí svou spolehlivostí, platností a celkovou kvalitou, budou uvažovat o jejím využití v přijímacím řízení. Profesionální fiasko, kterým realizace státních maturit v režii Centra pro zjišťování výsledků vzdělávání (Cermat) dopadla, znamená mimo jiné to, že vysoké školy požadovanou důvěru v tento „nástroj selekce“, jak uvádí pan Paroubek, nezískaly. Bez ohledu na to, zda bude či nebude vyšší verze státní maturity zrušena, celý projekt sám sebe v očích většiny vysokých škol v ČR, bez jakéhokoliv přispění společnosti Scio, zdiskreditoval.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Názory, ParlamentniListy.cz