Spolek Šalamoun: Metoda pachové identifikace s ohledem na chybovost vylučuje její použití

11.01.2018 21:03

Po obstrukcích zejména ze strany Policejního prezidia Policie České republiky a až po zásahu ministra vnitra České republiky, se dne 11. 1. 2018 podařilo na základě žádosti ze dne 27. 10. 2017 Spolku Šalamoun získat kompletní výsledky projektu Ověření a zdokonalení metody pachové identifikace.

Spolek Šalamoun: Metoda pachové identifikace s ohledem na chybovost vylučuje její použití
Foto: pixabay.com
Popisek: Justice - ilustrační foto
reklama

Tento výzkum byl prováděn v letech 2010 – 2015 Českou zemědělskou univerzitou jako bezpečnostní a pro potřeby státu. Autoři projektu jsou Ludvik Pinc, Ph.D., Ing. Petra Vyplelová, Ph.D., Ing. Milena Santariová, Ing. Zuzana Čapková, Ph.D., Mgr. Petr Vlasák.

Výstupem tohoto výzkumu je certifikovaná metodika Ověření a zdokonalení metody pachové identifikace včetně příloh. Zejména se jedná o zprávy o průběhu testování reability metody pachové identifikace prováděné speciálně vycvičenými služebními psy Policie České republiky. Z výstupu vyplývá jeden stěžejní závěr týmu odborníků, a to že za stávajícího postupu dle pokynu č. 9/2009 Sb. ředitele ředitelství služby pořádkové policie Policejního prezidia České republiky, kterým se stanoví postup policistů na úseku činnosti služební kynologie a dle kterého jsou zajišťovány a následně komparovány (vyhodnocovány) tzv. pachové stopy v trestním řízení v České republice, že :

“Výsledky testu ukazují, že psi jsou schopni v zásadě pachovou komparaci provádět. Chybovost je ovšem natolik vysoká, že využitelnost této metody, pokud je prováděna za stávajících podmínek, jako důkazního prostředku prakticky vylučuje. Zvláště alarmující je poměrně vysoký počet ztotožnění těch párů pachových vzorků, které ve skutečnosti shodný pach neobsahovaly.“

“Na základě výše uvedených poznatků nezbývá než dojít k závěru, že spolehlivost výše uvedené metody je za stávajících podmínek nedostatečná a její využívání v průběhu trestního řízení nelze doporučit.”

I přes tyto zcela zásadní nové vědecké poznatky, Policejní prezidium Policie České republiky do dnešního dne neučinilo zhola nic k nápravě tohoto naprosto bezprecedentního stavu. Je nutno znovu připomenout, že Česká republika je jediná země v Evropě, kde si psovod staví tzv. řadu pachových konzerv a zejména jsme opět jedinou zemí v Evropě, kde psovod zná správné umístění ověřované pachové konzervy.

Přestože výzkum skončil v roce 2015, do dnešního dne je metoda pachové identifikace a její postup používán ve zcela nezměněné podobě a často bývá jedním ze zcela základních pilířů odsuzujících rozsudků (zdroj: Spolek Šalamoun trestní věc Jana Eliáše či Martina Balhara a řady dalších).

Je nutno znovu připomenou, že Spolku Šalamoun je známo, že v Holandsku byla dne 6. 4. 2011 generální prokuraturou metoda pachové identifikace zcela zakázána a 4 příslušníci holandské policie odsouzeni, že si v rámci usnadnění své práce sdělili, která tzv. pachová konzerva je ta správná. Na celý problém totiž upozornil soudní znalec Dr. Frijters dne 18. 7. 2007.

Vyzýváme nejvyššího státní zástupce České republiky JUDr. Pavla Zemana, aby v rámci legality a oficiality prověřil, zda zatajením a zejména neuplatněním těchto vědeckých poznatků v praxi, nedošlo k důvodnému podezření ze spáchání trestných činů.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Lubomír Man: Čeho všeho se chvilkaři budou muset ještě dopustit, než na ně padne zákon?

7:33 Lubomír Man: Čeho všeho se chvilkaři budou muset ještě dopustit, než na ně padne zákon?

V sobotním deníku Právo vypočítává sociolog Jan Keller jednotlivé akce spolku Milion chvilek pro de…