Tento výzkum byl prováděn v letech 2010 – 2015 Českou zemědělskou univerzitou jako bezpečnostní a pro potřeby státu. Autoři projektu jsou Ludvik Pinc, Ph.D., Ing. Petra Vyplelová, Ph.D., Ing. Milena Santariová, Ing. Zuzana Čapková, Ph.D., Mgr. Petr Vlasák.
Výstupem tohoto výzkumu je certifikovaná metodika Ověření a zdokonalení metody pachové identifikace včetně příloh. Zejména se jedná o zprávy o průběhu testování reability metody pachové identifikace prováděné speciálně vycvičenými služebními psy Policie České republiky. Z výstupu vyplývá jeden stěžejní závěr týmu odborníků, a to že za stávajícího postupu dle pokynu č. 9/2009 Sb. ředitele ředitelství služby pořádkové policie Policejního prezidia České republiky, kterým se stanoví postup policistů na úseku činnosti služební kynologie a dle kterého jsou zajišťovány a následně komparovány (vyhodnocovány) tzv. pachové stopy v trestním řízení v České republice, že :
“Výsledky testu ukazují, že psi jsou schopni v zásadě pachovou komparaci provádět. Chybovost je ovšem natolik vysoká, že využitelnost této metody, pokud je prováděna za stávajících podmínek, jako důkazního prostředku prakticky vylučuje. Zvláště alarmující je poměrně vysoký počet ztotožnění těch párů pachových vzorků, které ve skutečnosti shodný pach neobsahovaly.“

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV