Stanislav Kliment: Maďarsko protipolské sankce nepodpoří

09.01.2016 7:36

Předseda maďarské vlády Viktor Orbán dnes ve vyjádření pro veřejnoprávní rozhlas uvedl, že Budapešť nikdy nepodpoří případné sankce Evropské unie proti Polsku a takové snahy bude vetovat.

Stanislav Kliment: Maďarsko protipolské sankce nepodpoří
Foto: Balazs Beli
Popisek: Migranti překonávají zátaras na maďarsko-chorvatské hranici
reklama

“Evropská unie by neměla uvažovat o uplatnění nějakých sankcí proti Polsku, protože by si to vyžádalo jednomyslné rozhodnutí a maďarsko nikdy žádné sankce proti Polsku nepodpoří,” řekl Orbán.

Připomeňme, ž eve středu 13. ledna se za zavřenými dveřmi uskuteční debata Evropské komise na téma současné situace v Polsku. Varšava je po podzimníchparlamentních volbách, ve kterých jednoznačně zvítězila strana Právo a spravedlnost, pod tlakem Bruselu a některých států EU, zejména Německa, pro údajné porušování unijních principů.

Předseda Evropského parlamentu Martin Schulz dokonce vznesl obvinění, že v Polsku probíhá “státní převrat”. Velmi často se ukazuje, že kritika je způsobena absolutní neznalostí polské reálie, zkreslenými informacemi od nynější opozice, ale take v některých případech zlou vůlí a historickým despektem k Varšavě. Neschůdnost destruktivní unijní politiky vůči současné polské vládě si zjevně začal uvědomovat take předseda Evropské komise Jean-Claud Juncker, který se ve čtvrtek pro agenturu Reuters vyjádřil, že je nepravděpodobné, aby Brusel přistoupil k trestajícím opatřením proti Varšavě z důvodu přijetí novely zákona o Ústavním soudu a zákona o veřejnoprávních médiích. K maďarskému postoji je možné uvést, kromě současných politických důvodů,  že vztahy mezi Poláky a Maďary jsou historicky velmi vřelé.

Připomeňme třeba  solidaritu a humanitární pomoc, kterou polský národ poskytoval Budapešti v době maďarského povstání v roce 1956.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Zdeněk Joukl: V dopravě dva metry neplatí?

21:46 Zdeněk Joukl: V dopravě dva metry neplatí?

Ve veřejné osobní dopravě se rozestupy 2m a občas ani roušky nedodržují. Zmizela i desinfekce, která…