Stanislav Kliment: Škromach pomáhá demokracii, brzy by ale měl být jednoznačný

29.07.2014 21:11 | Zprávy

Uplynul více než týden od chvíle, kdy Zdeněk Škromach v rozhovoru pro Lidové noviny řekl, že jako dítě chtěl být kosmonautem nebo prezidentem. "Kosmonautem nebudu, ale za necelé čtyři roky nás čekají prezidentské volby," řekl potom v rozhovoru. Škromach sice říká, že vše zatím bere s nadsázkou a baví se tím, nicméně vzápětí se vrátí k reálnosti kandidatury konstatováním, že má i reakce, že to není úplně hloupý nápad a stojí za to se tím zabývat.

Stanislav Kliment: Škromach pomáhá demokracii, brzy by ale měl být jednoznačný
Foto: Archiv ZŠ
Popisek: Senátor Zdeněk Škromach

Určitá opatrnost Škromacha je z jeho pohledu určitě na místě, kdo by hned chtěl být otloukán liberálním salonem, který již nyní jistě má vyhlédnuty své králíky, které vytáhne z klobouku. Vždyť bezprostředně poté, co Karel Schwarzenberg musel přijmout volební porážku a loučil se „nashledanou v lepších časech“, prohlásil, že on již na prezidenta kandidovat nebude, že v příštích volbách už přijde éra mladších, např. „Jirky Dienstbiera“. To vzbuzuje řadu otázek.

Škromach mimochodem svým vyjádřením také čistí prostředí sociálních demokratů. Včasné ohlášení kandidatury by totiž zabránilo zesměšňujícímu hledání kandidáta, jak tomu bylo v posledních volbách. Z podobného výběru totiž nemůže vzejít kandidát s šancí, to ani tehdy, když by ho podpořila celá TOP 09 včetně M. Kalouska. Snad by to byla i příležitost k tomu, aby Škromach přispěl k léčení různých nemocí své strany a budoval levicové mosty.

Není ovšem v této chvíli ani tak důležitý vztah ke Škromachovi a jeho možné kandidatuře. Není vlastně důležitý vůbec. Měli bychom mu však poděkovat za otevření možnosti, že by se o budoucím prezidentovi mělo uvažovat mnohem dříve, než půl roku před volbami. Je to demokracii sloužící. Vždyť v posledních volbách se nabízeli kandidáti o nichž bylo nevěda, co si vlastně myslí, co chtějí, kromě toho, že by rádi byli prezidentem. Konečně i jinak vyprofilovaný Karel Schwarzenberg se odrovnal před občanstvem až na poslední chvíli, když voliči zvěděli, co si myslí o dekretech prezidenta Beneše, součásti našeho právního řádu.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Článek obsahuje štítky

přímá volba prezidenta , Škromach , Kliment

autor: vasevec.cz

Bc. Tomáš Kubín byl položen dotaz

Lídři EU se shodly na zvýšení tlaku na Rusko

Dobrý den, mám pár dotazů, k tomu, co pořád slyšíme. Kdo jsou to ti lídři EU? Kdo jim dal mandát něco rozhodovat a vyjednávat? A schvalujete to, co vyjednají pak i vy poslanci? Jestli ne, tak k čemu vás volíme, když pak rozhodují jiní? Neměli by ti, co jsou voleni občany mít ten nejsilnější mandát? ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
style="min-height:300px;"> reklama
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jiří Paroubek: Sterzikův komický zákrok vůči Přísaze

12:16 Jiří Paroubek: Sterzikův komický zákrok vůči Přísaze

Není to tak dlouho, co spolu koalice Stačilo! a šéf Přísahy Šlachta jednali o předvolební spolupráci…