Stanislav Novotný: K čemu a komu slouží Templetonova cena? Dostal ji Tomáš Halík

12.11.2019 8:20

Jak se zvyšuje důvěryhodnost prohnilých osob? Může se tak stát cenou od prohnilého dárce, třeba od tuneláře přímo světového.

Stanislav Novotný: K čemu a komu slouží Templetonova cena? Dostal ji Tomáš Halík
Foto: Hans Štembera
Popisek: Stanislav Novotný

Mám na mysli například Johna Templetona, finančního spekulanta, jehož hlavním úkolem bylo, již od jeho dob stipendijních, plnit úkoly nadřazených finančníků. Dovolili mu totiž, aby si ulil prostředky na Bahamách a nedanil v rodných USA. Z pytlíku našetřených zelených papírků pak mohl vyplácet agentíky a mohl jim také za zvuku falešných trub předávat medaile ve jménu rozkladu původních kultur a náboženského přesvědčení.

Vězňové všech zemí, spojím vás!

Podělím se s vámi o jeden příběh. V aféře Watergate figuroval všehoschopný Charles Colson, poradce prezidenta Nixona. Aby se neřeklo, tak šel coby viník na sedm reklamních měsíců bručet. Když vylezl z vězení, založil tzv. Mezinárodní vězeňské společenství (Prison Fellowship, PFI). A hle! Posbíral rychle pár miliard dolarů a začal budovat vlivovou síť skrze vězení v desítkách zemí světa. Tak se to dělá! Něco se nepovedlo? Pak je třeba nové legendy a nových úkolů.

Ochotných Jidášů se najde vždycky dost

I dostalo se mi té cti, že jsem byl pozván v druhé polovině 90. let do Washingtonu na konferenci, kde naší tříčlenné delegaci bylo nabídnuto, abychom zajistili působení onoho společenství i u nás. My jsme odmítli. Vím, že jsme za to dostali s kolegy velké černé tečky. Ale vlastní země se přece neprodává!

Po nějaké době nás Colson opět navštívil v Praze a opět neuspěl, i když nás ohromoval svou světovládností a sdělením, že IPF již zakořenilo ve 140 zemích světa! Dostal jsem od něho už asi potřetí jeho propagandistickou knihu Born again (Znovu narozen) a byl jsem rád, že odjel.

Dnes však Prison Fellowship u nás vesele působí. Ochotných Jidášů se najde vždycky dost.

Charles Wendell „Chuck“ Colson obdržel v roce 1993 Templetonovu cenu. Je to cena za diverzi politickou, kulturní i náboženskou.

(autor Stanislav Novotný je bývalý policejní prezident a předseda Asociace nezávislých médií)

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Petr Dufek: Důvěra v ekonomiky zemí eurozóny na maximu

16:49 Petr Dufek: Důvěra v ekonomiky zemí eurozóny na maximu

Je dokonce nejvyšší od roku 1985, kdy vlastně ještě žádná eurozóna neexistovala, nicméně průzkumy d…