Zahraničně politické souvislosti ukrajinské politické krize mají a mohou mít i konkrétní negativní dopady na českou ekonomiku. Protože politická krize přerostla v ekonomickou. Rusko od srpna zakazuje dovoz některých druhů ovoce a zeleniny z Polska. Polští vlastenci chroupou jablka, aby naštvali Putina.
Fascinující je ovšem nečinnost českých odborových centrál, ministerstev a potravinářské komory.
Desítky tisíc Ukrajinců z občanskou válkou a postmajdanovou genocidou „vlády vítězů“ zmítané jihovýchodní Ukrajiny uprchlo do Ruska. Prozatím se usazují v Rostovské oblasti. Další desítky tisíc - na západě Ukrajiny - budou postiženi "demokratickým" rozvratem ekonomiky, které způsobí nezaměstnanost, inflaci a tvrdé zdražení spotřebního koše. Ukrajina je na pokraji bankrotu. A tak se dá očekávat humanitární krize s výraznou sociální migrací. Dá se očekávat zlevnění ceny nekvalifikované práce zahraničních dělníků a tím i ohrožení domácí zaměstnanosti. To je první budoucí problém.
Druhým problémem je uzavření exportních tras pro zejména polské výrobky do Ruska, které nyní postihlo jablka, ale dá se předpokládat, že postihne i další komodity. V úterý 29. 7. mluvčí ruského úřadu pro kontrolu zemědělské produkce Rosselchoznadzor Alexej Alexejenko oznámil, že může dojít k rozhodnutí o zákazu dovozu polského zelí. Rusko zakázalo od 29. července 2014 dovoz veškerého ovoce, zeleniny a rybích konzerv z Ukrajiny. Zákaz se vztahuje také na hrušky, meruňky, višně, třešně, broskve, nektarinky, švestky, kdoule a trnky, ať čerstvé či mražené. Služba zvažuje úplný či částečný zákaz dovozu ovoce a zeleniny i z dalších zemí Evropské unie. Ruská federace se obává šíření "objektů karantény" - škůdců. Např. obaleče jablečného či houby kloubnatičky ovocné (Monilia fructigena), způsobující Moniliovou "černou" hnilobu. No, dejme tomu... Ono je ve výsledku jedno, zda jde o skutečnou nebo fiktivní obavu. O skutečné nebo fiktivní ohrožení. Důsledkem je neexportovaný přebytek v kamionech. Odbytiště - zejména u netrvanlivých potravin - bude třeba najít neprodleně, než se zboží zkazí. Dumpingový export do Česka je vzhledem k dobré dopravní dostupnosti reálnou alternativou alespoň pro část takto embargované produkce. Polsko loni vyvezlo do rusko-bělorusko-kazašské celní unie ovoce za více než půl miliardy dolarů (přes 10 miliard korun), z toho většinu do Ruska. Nebavíme se tedy o hrozících škodách v milionech, ale v miliardách.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Štěpán Kotrba