Štěpán Křeček: Česká ekonomika dosáhne stavu plné zaměstnanosti

31.07.2017 17:50

Statistici museli upravit predikci růstu naší ekonomiky. V roce 2017 je nově odhadován růst o 3,1 % HDP, což v praxi bude znamenat dodatečných 30 miliard korun pro českou ekonomiku.

Štěpán Křeček: Česká ekonomika dosáhne stavu plné zaměstnanosti
Foto: archiv ŠK
Popisek: Štěpán Křeček, Vysoká škola ekonomická v Praze.

Odhad se zlepšil i pro rok 2018, kdy by ekonomika měla růst o 2,9 % HDP. Příznivý vývoj je způsoben rostoucí důvěrou v tuzemskou ekonomiku. Lidé si zpříjemňují život vyšší spotřebou, zahraniční obchod láme rekordy díky rostoucí poptávce po automobilech a zvyšují se i investice, což je pozitivní pro budoucí vývoj.

Naopak nezaměstnanost klesá a brzy začne atakovat hranici 3 %. To fakticky znamená, že pracovat bude moci každý, kdo o to projeví zájem a ekonomika dosáhne stavu plné zaměstnanosti. Takovýto vývoj je příznivý pro celou ekonomiku, a zvláště pak pro zaměstnance, kteří si budou moci říci o navýšení mezd. Oproti tomu zaměstnavatelé budou mít problémy se sháněním kvalitních zaměstnanců a vzrostou jim mzdové náklady.

Ing. Štěpán Křeček, MBA
Akademický pracovník VŠE

reklama

autor: PV

Ing. Miroslav Balatka byl položen dotaz

Proč až teď?

Ptáte se, proč stávka probíhá až teď. Napadlo vás třeba, že je to proto, jak se vláda chová? Že lidé čekali, že bude problémům čelit, že o nich povede diskuzi, ale ukazuje se, že tato vláda je úplně mimo a navíc arogantní. Vždyť proti ní stávkují i bývalý chartisté. A třeba premiér teprve nedávno zj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Nadčlověk“ Kroupa pod drobnohledem Franty a Žantovského

10:35 „Nadčlověk“ Kroupa pod drobnohledem Franty a Žantovského

Už pátý díl cyklu o lecčems a mnohém, který měl premiéru na YouTube kanálu Vladimíra Franty a obsaho…