Většina politiků se do nastavení úrokových sazeb příliš neplete centrálním bankám a respektují nezávislost měnové politiky. Prezident Donald Trump se však začíná proti růstu úrokových sazeb ve Spojených státech bouřit. Uvědomuje si, že kvůli vysokým úrokovým sazbám v USA je dolar příliš silný proti dalším měnám, což znevýhodňuje americké exportéry. Vysoké úrokové sazby rovněž nepřejí Trampově expanzivní fiskální politice, která na jedné straně zvyšuje výdaje státu a na druhé straně snižuje daně. Takováto politika vede k zadlužování Spojených států, které je financováno při relativně vysokých úrokových sazbách.
Ve světě jsou patrné odlišné přístupy k měnové politice. V eurozóně, Švýcarsku a Japonsku jsou úrokové sazby nulové či dokonce záporné. Oproti tomu ve Spojených státech, Kanadě, Spojeném království a Novém Zélandu se úrokové sazby pohybují od 0,75 procenta do 2,00 procenta. Postupem času dochází k narůstání rozdílů v úrokových sazbách, což přináší ekonomické pnutí mezi jednotlivými státy.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Článek obsahuje štítky
Křeček , obchod , USA , úrokové sazby
autor: PV
Pokorná Jermanová (ANO): Emisní povolenky schválila Fialova vláda a teď proti tomu falešně bojuje
A kdo schválil a podepsal Green Deal? A co jste udělali pro jeho zrušení, jak jste slibovali? Podle mě jste jak jeden za 18 a druhý bez dvou za 20
Další články z rubriky

15:26 Petr Hampl: Vize plukovníka Foltýna
Denní glosy Petra Hampla.