Štěpán Křeček: Jsou americké akciové trhy konečně atraktivně naceněné?

19.01.2023 15:33 | Komentář

„I přes současný propad na akciových trzích se americké akcie v agregátu jeví spíše dražší, máme zde situaci opačnou, než na jakou jsme byli zvyklí, kdy defenzivní tituly jsou naceněny štědřeji, než tituly růstové a technologické,“ říká analytik BHS Timur Barotov.

Štěpán Křeček: Jsou americké akciové trhy konečně atraktivně naceněné?
Foto: Archiv Štěpána Křečka
Popisek: Ekonom Štěpán Křeček

Shillerův P/E poměr

Shillerův P/E je populární nástroj k valuaci amerických akciových trhů, také známý jako cyklicky upravený P/E poměr, nebo Shillerův P/E 10, protože se pro výpočet používá 10 let dat. Základním údajem k valuaci jakéhokoli akciového titulu je očekáváný zisk. Poměr tržní kapitalizace k čistému zisku (P/E) je tak způsob, jak porovnat relativní valuaci akciového titulů k jiným. 

Pokud je poměr vysoký, může to značit drahou akcií, je-li nízký je valuace méně přehřátá. Ruku v ruce s výší P/E multiplu jde i riziko a potenciální výnos investice. Budoucí potenciál pro devaluaci je totiž mnohem vyšší u akcií s vysokým P/E a potenciál pro růst je vyšší u titulů s nižším P/E. Výhodou Shillerova P/E poměru je v tom, že pro výpočet využívá data za posledních 10 let, upravená o inflaci a tak krátkodobé a irelevantní události tento poměr silně neovlivňují.

Nevýhodou je, že se trhy vyvíjejí a historická valuace tak nemusí být ideální srovnávací základnou s valuací dnešní. V současnosti je Shillerův poměr pro index S&P 500 na úrovni 28,50 bodu, kdy během současného medvědího trhu ukazatel strmě sestoupal z cca 38,60 bodu. Historicky se průměr pohybuje kolem hodnoty 17 bodů a relevantní technické hranice podpory se nalézají na 26,50 a pak níže kolem 23,50 bodu. Částečně by se dala současná zvýšená valuace ospravedlnit změnami v účetních praktikách a větším rozšířením zpětného odkupu akcií, což uměle navyšuje poměr vůči historickým hodnotám. Nicméně i přes to se zdají být americké akcie podle tohoto poměru zatím spíše dražší.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

MUDr. Ivan David, CSc. byl položen dotaz

Nerostné bohatství na Ukrajině

Na CNN jste tvrdil, že Ukrajina již nerostné suroviny, které jsou na jejím území nevlastní, že je vlastní někdo jiný. Jak to víte? Myslíte, že tak na USA šije nějakou boudu, a proto došlo i k vyhrocení oné schůzky, kde se měla smlouva podepsat? A kdo je tedy podle vás vlastní?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Petr Hampl: Proč si lidé pořizují děti?

14:41 Petr Hampl: Proč si lidé pořizují děti?

Druhý pohled Petra Hampla