Štěpán Křeček: Mýtus černých labutí

24.04.2020 18:00

„Investoři se v současné době dělí do dvou skupin. Jedni věří, že v krátké době přijdou další propady na trzích, a proto na burzu nevstupují. Druzí zas věří, že trhy z dlouhodobého hlediska rostou, a proto nyní dokupují akcie se slevou,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.

Štěpán Křeček: Mýtus černých labutí
Foto: BH Securities
Popisek: Ing. Štěpán Křeček, MBA, hlavní ekonom BH Securities

Investoři si v poslední době oblíbili teorii černých labutí. Jedná se o teorii, která popisuje neočekávané události s významnými dopady na trhy. Mezi černé labutě bychom mohli zařadit pandemii koronaviru, kterou právě prožíváme. Pravděpodobně ji nikdo neočekával, přesto přišla a s trhy výrazně zamávala.

Kdybychom se podívali na vývoj trhů v delším období, tak bychom zjistili, že černé labutě nejsou zas tak výjimečné. Od roku 1870 jsme jen ve Spojených státech zahlédli téměř dvě desítky černých labutí, které vedly k prudkým propadům burzovních indexů. Jedná se například o první a druhou světovou válku, Kubánskou krizi, válku ve Vietnamu, Černé pondělí či Ztracenou dekádu.

Přestože příčiny obrovských propadů na trzích bývají neočekávané a zcela unikátní, samotná existence propadů se vyskytuje relativně často a k burzovnímu obchodování neodmyslitelně patří. Při prožívání propadů na trzích bychom proto neměli mít pocit, že zažíváme něco výjimečného. Spíše bychom si měli uvědomovat, že se vstupem na trhy jsme na sebe vzali riziko, které se zrovna projevilo.

Legendární investor Warren Buffett řekl, že akcie, které nejsme připraveni držet po dobu deseti let, bychom neměli vlastnit ani deset minut. Chtěl tím říct, že investování na burze je dlouhodobou disciplínou a investoři by měli být připraveni na krátkodobé nezdary. Skutečná černá labuť by na trhy přiletěla jen ve chvíli, kdyby k výkyvům přestalo docházet. To se však zatím nikdy nestalo.

V dlouhém horizontu se investování do akcií vyplácí. To krásně ilustruje následující graf. V něm byl investován na americkém akciovém trhu 1 dolar v roce 1870. Za 150 let se tato investice zhodnotila na 19 044 dolarů. S příchodem pandemie koronaviru se hodnota této investice snížila na 15 303 dolarů. To krásně ilustruje skutečnost, že z dlouhodobého hlediska se investování do akcií vyplácí. Krátkodobě se však musíme připravit na nepříjemné výkyvy.

graf

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

RNDr. Luděk Niedermayer byl položen dotaz

bezpečnost EU

Z čeho jste nabyl dojmu, že EU zvládá řešit otázku bezpečnosti? Máte pocit, že si dokázala dobře poradit s migrační krizí, a že je připravena na tu další?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Petr Žantovský: Jak jsem potkal knihy – díl 353. Jak ulovit štiku dlouhou jako stehno antické bohyně

16:59 Petr Žantovský: Jak jsem potkal knihy – díl 353. Jak ulovit štiku dlouhou jako stehno antické bohyně

Petr Žantovský ve svém pravidelném „Jak jsem potkal knihy“ tentokrát vybral pro májové čtení báseň o…