Štěpán Křeček: Nezaměstnanost – různé metodiky, různé výsledky

09.01.2019 16:18 | Zprávy

Zatímco dnes Český statistický úřad zveřejnil údaje o obecné míře nezaměstnanosti za listopad loňského roku, Úřad práce České republiky ve stejný den zveřejnil údaje o podílu nezaměstnaných osob ke konci prosince 2018. Obě statistiky mají jinou metodiku a dochází k odlišným výsledkům.

Štěpán Křeček: Nezaměstnanost – různé metodiky, různé výsledky
Foto: BH Securities
Popisek: Ing. Štěpán Křeček, MBA, hlavní ekonom BH Securities

Obecná míra nezaměstnanosti je počítána jako podíl nezaměstnaných lidí vůči všem zaměstnaným a nezaměstnaným lidem ve věku 15 až 64 let. Český statistický úřad svá data sbírá na základě dotazníkového šetření v domácnostech podle metodiky Mezinárodní organizace práce. Výhoda této metody spočívá v tom, že data odhalují i skupinu lidí, která je bez práce a práci si nehledá. Jiné metodiky s touto skupinou osob nedokáží důsledně pracovat. Obecná míra nezaměstnanosti se aktuálně pohybuje na úrovni 1,9 procenta, což je nejméně od vzniku České republiky.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

autor: PV

Kraj

Neměla byste se spíš zabývat otázkou, proč mladí a většinou vzdělaní lidé z kraje utíkají pryč? Že zde žije početná skupina Vietnamců je podle mě nepodstatné. Ostatně co vím, je kraj oblíben i Rusi a co z toho mají Češi?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Petr Hampl: Záhada baby boomu

15:26 Petr Hampl: Záhada baby boomu

Denní glosy Petra Hampla.