Štěpán Křeček: Úrokové sazby setrvávají na svém. K dalšímu pohybu dojde zřejmě až v únoru

21.12.2017 18:01

„Vzhledem ke klesající inflaci, vývoji kurzu koruny a výši mezd je rozumné, že Česká národní banka nepřistoupila k dalšímu růstu úrokových sazeb již v prosincovém termínu. S růstem sazeb nemusíme pospíchat, protože na rozdíl od většiny Evropské unie jsme úrokové sazby již dvakrát zvýšili,“ říká hlavní ekonom BH Securities Štěpán Křeček.

Štěpán Křeček: Úrokové sazby setrvávají na svém. K dalšímu pohybu dojde zřejmě až v únoru
Foto: archiv Štěpána Křečka
Popisek: Štěpán Křeček, hlavní ekonom BH Securities

Monetární politika se běžně provádí prostřednictvím úrokových sazeb. V době ekonomické krize byly úrokové sazby na minimu, ale ekonomika se přesto nedokázala rozběhnout. Česká národní banka proto přikročila k devizovým intervencím. V letošním roce byly devizové intervence ukončeny a jelikož se ekonomice daří, může Česká národní banka zvyšovat úrokové sazby a postupně se vracet ke standardnímu režimu měnové politiky.

Tempo růstu úrokových sazeb je prozatím pozvolné. K prvnímu navýšení sazeb došlo v srpnu a dalšího navýšení jsme se dočkali v listopadu. Na současné úrokové sazbě 0,5 % prozatím setrváme, protože bankovní rada ČNB dnes k dalšímu růstu sazeb nepřistoupila. Pravděpodobně se tak stane až začátkem února příštího roku.

„Přestože dnes úrokové sazby nevzrostly, lze očekávat, že budou růst v průběhu celého příštího roku. Růst úrokových sazeb se postupně projeví ve všech úvěrových produktech, takže dlužníkům se blýská na horší časy,“ upozorňuje hlavní ekonom BH Securities Štěpán Křeček.

Růst úrokových sazeb zpomaluje tempo růstu ekonomiky a vede k posilování koruny. Silnější koruna vyhovuje dovozcům, kterým zlevňuje pořizované zboží. Pomáhá též motoristům, kterým zlevňuje cenu benzínu a nafty. Naopak vývozci na silné koruně tratí, a proto se řada z nich pojistila proti kurzovým výkyvům. Rostoucí sazby vyhovují věřitelům, kterým lépe zhodnocují majetek. Naopak dlužníci na růstu sazeb prodělají, protože se jim zvýší splátky u úvěrů.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

Ing. Patrik Nacher byl položen dotaz

Zodpovědnost

Dobrý den, napadlo vás, že to, že jste nepřekročil 20% není Vaše vina, že Vy jste proto udělal maximum, ale víc lidí Vás nevolilo jen kvůli ANO? Vždyť i politici z jiných stran Vás chválí, ale kvůli značnce s Vámi nechtějí jít do koalice? Neuvažujete o změne strany?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Štěpán Křeček: Ekonomové oslavili stou epizodu podcastu

19:53 Štěpán Křeček: Ekonomové oslavili stou epizodu podcastu

Právě tuto větu mohli posluchači slyšet již 99krát. Posté zazněla na speciální talkshow, která se zá…