Středoškoláci na případu učitelky z Třebešína ukazují, jak nefunkční je institut školského ombudsmana

03.03.2016 19:21

Několik měsíců se musela angličtinářka Střední průmyslové školy, která sídlí Praze-Malešicích v ulici Na Třebešíně, potýkat se šikanou ze strany studentů. Ti ji měli například tahat za vlasy, házet po ní různé předměty nebo ji zamykat ve třídě. K medializaci celého případu došlo teprve poté, co učitelka ve škole zkolabovala a na následky krvácení do mozku zemřela. Středoškoláci sdružení v České středoškolské unii chování studentů odsuzují a upozorňují na selhání školského ombudsmana.

Středoškoláci na případu učitelky z Třebešína ukazují, jak nefunkční je institut školského ombudsmana
Foto: kr-stredocesky.cz
Popisek: Prázdná třída, ilustrační foto

„Chování těchto studentů je nejen potřeba rázně odsoudit, ale také zvolit další opatření, která zajistí, že k podobným jevům nebude nadále docházet a pokud ano, bude je vedení školy a další zúčastnění aktivně a včas řešit,“ říká předseda České středoškolské unie Štěpán Kment.

„Na druhou stranu ovšem samotný trest nemusí být řešením. Důležité je dbát na nápravu chování, aby se činy v budoucnu neopakovaly. V případě šikany mezi žáky navzájem je potřeba vytvořit opravdu funkční instanci, na kterou se studenti a školští pracovníci budou moci obrátit pro pomoc,” připomíná 2. místopředsedkyně Lenka Štěpánová prevenci a řešení patologických jevů.

Od září 2014 na ministerstvu školství funguje školský ombudsman, ovšem středoškoláci v něm nevidí osobu, na kterou by se mohli v případě problémů nejen se šikanou obracet. Na vině je neinformovanost mezi žáky a neznámost jeho úřadu. Studenti pak kromě svých rodičů nebo pedagogů nemají na koho se obracet.

Štěpán Kment upozorňuje na opomíjený problém: „V souvislosti s řešením šikany chceme poukázat i na nefunkční institut školského ombudsmana. Pokud se pedagog nebo žák dostane do problémů a nemá důvěru ve vedení školy, měl by se obrátit na školského veřejného ochránce práv. Ten je přítomen od roku 2014, ale zcela neviditelně, s nulovou medializací jeho práce, a dokonce bez pořádných webových stránek. Plní Eduard Zeman, dosazený bez výběrového řízení bývalým ministrem školství Chládkem, svou funkci školského ombudsmana dobře?”

„K šikaně je nutné přistupovat zodpovědně, ať už jsou obětmi učitelé či žáci, a tento případ nám to znovu připomíná. Na závěr bychom chtěli vyjádřit upřímnou soustrast pozůstalým zesnulé pedagožky,” shrnuje Lenka Štěpánová.---

Česká středoškolská unie je studentským spolkem sdružujícím žáky z více než 100 středních škol v ČR. O vzdělávací politice vede aktivní dialog s Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy či poslanci školského výboru Poslanecké sněmovny. Jako svůj cíl si po vzoru evropských středoškolských unií vytkla zastřešovat, hájit a prosazovat zájmy středoškoláků.

O nedostatcích školského ombudsmana jsme psali již při vzniku funkce v srpnu 2014:  Středoškoláci kritizují dosazení nového školského ombudsmana

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

migrační pakt

Paní poslankyně mám tento dotaz. Je vůbec možné, aby ministr vnitra Rakušan schválil migrační pakt v Bruselu, aniž by to předtím projednala poslanecká sněmovna. Vy poslanci, které jsme si my občané zvolili, aby vedli a spravovali tuto zem, ku prospěchu nás občanů, kteří si vás platíme, přece nejde o...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Petr Žantovský: Jak jsem potkal knihy – 351. díl. Coriolanus

20:28 Petr Žantovský: Jak jsem potkal knihy – 351. díl. Coriolanus

Ve vaší blízkosti, pánové, by mi mohl změknout mozek... Petr Žantovský našel zdroj pro poetické zhod…