Svaz pacientů ČR: Odmítáme ohrožení pacientů kvůli zrušeným lůžkám

29.03.2013 12:10

Rychlá záchranná služba v mnoha krajích se dostala do pasti, když jim nemocnice odmítají převzít pacienty v akutním stavu.

Svaz pacientů ČR: Odmítáme ohrožení pacientů kvůli zrušeným lůžkám
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ordinace vybavená přístroji. Ilustrační foto

Poslední, kdo o této život ohrožující situaci informoval je ředitel středočeské záchranky Martin Houdek, kdy popsal situace o problémech spojených s příjímáním pacientů přivezených záchrannou službou zejména do pražských nemocnic. Jde o neochotu přijímat případy vyžadující delší léčení. Nemocnice poukazují na nedostatek místa, který je způsoben nařízenou redukcí počtu lůžek nařízený ze strany zdravotních pojišťoven a Ministerstva zdravotnictví vedeného Leošem Hegerem.

Zásadně odmítáme tento zcela nepřijatelný stav, který zapadá do scénáře trestuhodné demontáže dosud fungujícího českého zdravotnictví a má základní příčinu v nesmyslném  zákoně, který v rozporu s Ústavou ČR svěřil regulaci rozsahu nemocniční sítě veřejným zdravotním pojišťovnám, které podle Ústavy mají za úkol pouze hrazení garantované zdravotní péče. Za existenci dostatečného rozsahu poskytovatelských kapacit odpovídá dle zákona ve státem přenesené působnosti kraj a konkrétní počet lůžek by si měla volit sama nemocnice tak, aby stíhala poskytnout tu péči, která od ní bude požadována.

Praxe potvrdila, že administrativní regulace počtu lůžek, v době zavádění DRG zcela nesmyslná a bez vlivu na výši nákladů, je pro pacienty navíc nebezpečná.

Vzhledem k nastalé situaci budeme iniciovat změnu příslušného ustanovení zákona v Senátu PČR pro rozpor s Ústavou ČR. Zároveň žádáme o urychlené sjednání nápravy Ministerstvo zdravotnictví. Současný stav je život ohrožující.

Luboš Olejár, prezident
Ing. Josef Mrázek, CSC., viceprezident
PhDr. Marcel Chládek, člen Republikové rady

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Svaz pacientů ČR

Ing. Věra Kovářová, MIM byl položen dotaz

věk dožití ve zdraví

Sama zde píšete toto: ,, V roce 2017 byl obvyklý věk dožití ve zdraví u mužů 61 let a u žen 62 let.“ Jak ale tedy vysvětlíte, že vy prosazujete odchod do důchodu déle, a to třeba i o 5 a více let?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zbyněk Fiala: O čem jednali Si s Putinem

12:17 Zbyněk Fiala: O čem jednali Si s Putinem

Prohloubení strategické spolupráce s Ruskem nemá být podle Číny závislé na osobách ve vrcholných fun…