Tereza Spencerová: Čína - stále rychleji - skupuje Ameriku i Evropu

26.05.2016 15:14 | Zprávy

Zatímco v USA jsou aktivní především soukromí investoři, v Evropě mezi „nákupčími“ naopak převládají čínské státní firmy.

Tereza Spencerová: Čína - stále rychleji - skupuje Ameriku i Evropu
Foto: roklen24.cz
Popisek: Čínské jüany neboli renminbi - ilustrační foto

Čínští investoři v posledních měsících rozpoutali nákupní bouři. Na trhu fúzí a akvizic M&A, který je posledním „okénkem“, jehož prostřednictvím se -- někdy i dost pochybní -- čínští oligarchové mohou vyhnout domácí kapitálové kontrole, jen v prvním letošním čtvrtletí utratili v USA 41 miliard dolarů, čímž už nyní prakticky zdvojnásobili sumu za celý loňský rok. A vzhledem k tomu, že je M&A jednou z mála zbývajících možností, jak dostat přebytečné peníze do zahraničí, nákupní ceny pro Číňany jako by ani nehrály roli. Svůj význam ale přitom možná naopak sehrává ideologický aspekt, který počítá s vylepšením čínského image ve světě. Zatímco totiž dříve Čína na světových trzích nakupovala převážně suroviny a energie, nyní zájem obrátila k prestižnějším aktivům.

Jak shrnuje agentura Bloomberg, za silně nadsazené ceny do čínských rukou v poslední době – tak nějak bez ladu a skladu -- už přešly hotelové řetězce Strategic Hotels & Resorts Inc a zájem je i o luxusní hotely sítě Starwood Hotels & Resorts Worldwide, část koncernu General Electric, výrobce těžkých stavebních jeřábů Terex Corp, softwarová distribuční síť Ingram Micro, mobilní aplikace pro největší světovou gay seznamku Grindr, Chicagská burza a čínský miliardář Wang Jianlin si k největšímu řetězci kin na světě – AMC Theatres – nyní přikoupil také produkční společnost Legendary Entertainment LLC, která do kin uvedla Godzillu nebo triologii o Temném rytíři… Celkový obrázek pak dokresluje skutečnost, že Číňané do realit v USA v posledních pěti letech investovali neuvěřitelných 110 miliard dolarů.

Podobný trend přitom platí i pro Evropu, kde Číňané loni nakupovali celkem za 23 miliard dolarů, což představovalo meziroční nárůst investic o 27 procent. Čínští investoři se přitom soustředili především na Itálii (7,8 miliardy), Francii (3,5 miliardy), Británii (3,3 miliardy), nizozemsko (2,4 miliardy) a Německo (1,3 ,miliardy), přičemž roste i objem čínských investic v České republice. Většina investic mířila do sféry dopravy a infrastruktury, a tak už čínského majitele mají například francouzské letiště Toulouse-Blagnac, známý globální cestovní kanceláíř s vlastními resorty Club Med nebo hotelový řetězec Louvre Hotels, zatímco třeba v Itálii Číňané získali slavného výrobce pneumatik Pirelli, ve Španělsku pětinový podíl ve stále lepším Atlétiku Madrid a největší banka světa, čínská ICBC, od britské Barclay´s kupuje největší evropské úložiště drahých kovů koncipované pro dva tisíce tun zlata, stříbra, platiny a palladia...

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Ing. Aleš Juchelka byl položen dotaz

Máte v plánu důchodovou reformu této vlády zrušit?

A máte vůbec připravenou nějakou vlastní? Protože za tu dobu, co jste byli ve vládě jste se nepředvedli, ač jste to slibovali. A vůbec nebylo by efektivnější, kdybyste se na ni jako politici shodli hromadně? Proč jste teď její projednávání bojkotovali, pokud vím, tak snad jako jediní. Nebo to máme č...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jiří Paroubek: Za všechno může Putin. Jak jinak

13:57 Jiří Paroubek: Za všechno může Putin. Jak jinak

V posledních dvou týdnech jsme zažili dva zajímavé jevy, které ukazují zcela rozdílný přístup českýc…