Čínští investoři v posledních měsících rozpoutali nákupní bouři. Na trhu fúzí a akvizic M&A, který je posledním „okénkem“, jehož prostřednictvím se -- někdy i dost pochybní -- čínští oligarchové mohou vyhnout domácí kapitálové kontrole, jen v prvním letošním čtvrtletí utratili v USA 41 miliard dolarů, čímž už nyní prakticky zdvojnásobili sumu za celý loňský rok. A vzhledem k tomu, že je M&A jednou z mála zbývajících možností, jak dostat přebytečné peníze do zahraničí, nákupní ceny pro Číňany jako by ani nehrály roli. Svůj význam ale přitom možná naopak sehrává ideologický aspekt, který počítá s vylepšením čínského image ve světě. Zatímco totiž dříve Čína na světových trzích nakupovala převážně suroviny a energie, nyní zájem obrátila k prestižnějším aktivům.
Jak shrnuje agentura Bloomberg, za silně nadsazené ceny do čínských rukou v poslední době – tak nějak bez ladu a skladu -- už přešly hotelové řetězce Strategic Hotels & Resorts Inc a zájem je i o luxusní hotely sítě Starwood Hotels & Resorts Worldwide, část koncernu General Electric, výrobce těžkých stavebních jeřábů Terex Corp, softwarová distribuční síť Ingram Micro, mobilní aplikace pro největší světovou gay seznamku Grindr, Chicagská burza a čínský miliardář Wang Jianlin si k největšímu řetězci kin na světě – AMC Theatres – nyní přikoupil také produkční společnost Legendary Entertainment LLC, která do kin uvedla Godzillu nebo triologii o Temném rytíři… Celkový obrázek pak dokresluje skutečnost, že Číňané do realit v USA v posledních pěti letech investovali neuvěřitelných 110 miliard dolarů.
Podobný trend přitom platí i pro Evropu, kde Číňané loni nakupovali celkem za 23 miliard dolarů, což představovalo meziroční nárůst investic o 27 procent. Čínští investoři se přitom soustředili především na Itálii (7,8 miliardy), Francii (3,5 miliardy), Británii (3,3 miliardy), nizozemsko (2,4 miliardy) a Německo (1,3 ,miliardy), přičemž roste i objem čínských investic v České republice. Většina investic mířila do sféry dopravy a infrastruktury, a tak už čínského majitele mají například francouzské letiště Toulouse-Blagnac, známý globální cestovní kanceláíř s vlastními resorty Club Med nebo hotelový řetězec Louvre Hotels, zatímco třeba v Itálii Číňané získali slavného výrobce pneumatik Pirelli, ve Španělsku pětinový podíl ve stále lepším Atlétiku Madrid a největší banka světa, čínská ICBC, od britské Barclay´s kupuje největší evropské úložiště drahých kovů koncipované pro dva tisíce tun zlata, stříbra, platiny a palladia...

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV