Tereza Spencerová: Co když z Ukrajiny zbude jen Poltava?

30.10.2015 11:17 | Zprávy

Problémem Ukrajiny už nemusí být jen válka, ekonomika nebo federalizace, ale prosté udržení stávajícího území.

Tereza Spencerová: Co když z Ukrajiny zbude jen Poltava?
Foto: Jan Rychetský
Popisek: Město jinak nevypadá, že nedaleko odtud zuří někdy více, někdy méně válka

Celkový obrázek současné Ukrajiny je víc než neuchopitelný. Namátkou: podle švýcarské banky Credit Suisse je Ukrajina nejchudší zemí Evropy, neboť průměrný majetek dospělého občana dosahuje 1437 dolarů (v závěsu jsou s mírným odstupem Bělorusko a Moldova). Mezinárodní měnový fond, který už Kyjevu nemůže půjčovat, raději mění svá pravidla, aby mohl půjčovat i státu, který nesplácí dluhy, ale přitom „nechápe“ tamní daňovou reformu. USA jsou ochotné poskytnout Kyjevu záruky na už třetí miliardu dolarů, ale jen pokud „budou reformy“. Kvůli vysokým nákladům ukončil Shell své působení v projektu těžby frackingového plynu na východě Ukrajiny a pokud se do konce roku nenajde nový investor, skončí i vyhlídka na těžbu jako taková. I Západ kritizuje Kyjev za „nedostatečný boj s korupcí“, ale přitom různé protikorupční orgány a úřady zaměstnávají 36 tisíc (!) lidí. FIFA zavřela kyjevskému Dynamu stadion za fyzické útoky na černošské fanoušky Chelsea. Evropský soud zrušil sankce proti Andreji Portnovovi, někdejšímu poradci svrženého prezidenta Viktora Janukovyče, protože mu „nebyla prokázána žádná vina“, a podobný otazník visí nyní nad zbylými 17 občany Ukrajiny, kteří na unijním sankčním seznamu stále ještě jsou. Nejvyšší správní soud rozhodl o povinném vyplácení dávek obyvatelům „lidových republik“ Donbasu, ale vzápětí se hájí, že jeho rozhodnutí není závazné. Jen asi 40 procent občanů bude s to v zimě zaplatit stále vyšší účty za plyn, odhaduje Kyjev. Někdejší velitel žoldnéřského praporu Donbas a nyní poslanec Semjon Semenčenko shrnuje: Na Ukrajině funguje jen americké ministerstvo zahraničí…

Za této situace se na Ukrajině konaly místní volby (ZDE podle Veroniky Sušové-Salminen), v nichž nebylo otevřeno asi 230 hlasovacích místností především v klíčových regionech na východě země, kde hrozilo vítězství sympatizantů „lidových republik“; v nichž asi dva miliony lidí odevzdaly vědomě znehodnocený hlasovací lístek; v nichž počet žalob na průběh hlasování neustále roste, stejně jako případů uplácení voličů či násilného policejního obléhání okrsků; v nichž OBSE konstatuje, že zákon o volbách neodpovídá mezinárodním standardům, Kyjev jeho uplatněním nesplnil své závazky vůči OBSE nebo Radě Evropy, přičemž nezmiňuje fakt, že třinácti z patnácti členům ústřední volební komise skončil mandát už s loňskými prezidentskými volbami. Nevládní organizace předpovídají dlouhé soudní tahanice o konečné výsledky hlasování, Saakašviliho „kůň“ Alexandr Borovik, který podle všeho prohrál souboj o primátora Oděsy, už svolává „lid“ na náměstí…

Zatímní výsledky ale napovídají o „nevítězství“ prezidentské strany BPP, která si dala za cíl získat celkem čtvrtinu hlasů, ale skončila s asi 18 procenty, což Petru Porošenkovi jen dále zkomplikuje vládu nad celým územím. Tím spíš, že ve volbách zvítězily strany a zájmy místních oligarchů: v Zakarpatí triumfoval klan Balohů, v Oděse se proti Saakašvilimu udrželi poslanec/oligarcha Serhij Kyvalov a dosavadní primátor Hennadij Truchanov, v Charkově primátor Hennadij Kernes a někdejší gubernátor Michail Dobkin, v Dněpropetrovsku povládne dál Ihor Kolomojský spolu s poslancem/oligarchou za Opoziční blok Alexandrem Vilkulem, v Doněcku a Záporoží miliardář Rinat Achemtov, Lvov má Andrej Sadový, Čerkesy a Poltavu oligarcha Konstantin Ževago, Chmelnické oblasti velí rodinný klan Herehů a na Petra Porošenka zbývá Vynnycká oblast plus Kyjev, kde se ale o moc a vliv dělí s exulantem a šedou eminencí ukrajinské politiky Dmytrem Firtašem a poslancem/oligarchou Jurijem Bojkem.

„Místní volby znovu prokázaly, že se Ukrajina skládá z feudálních knížectví,“ konstatuje ukrajinský novinář Serhij Rudenko. Když pak ukrajinští politologové soudí, že federalizace státu je neodvratná, nemyslí tím ani tak Donbas a neustále neplněné závazky plynoucí z minských dohod, jako spíše formální uznání už existujícího stavu. A politolog Kosť Bondarenko připomíná, že Ukrajinu nespojuje jedna církev ani jednotný jazyk, nemá ani panteon společných historických hrdinů a její regiony už dnes fakticky fungují jako autonomní území, takže je otázka federativního uspořádání zcela na místě…

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: PV

Mgr. Aleš Dufek byl položen dotaz

Přemýšlíte, proč jste nevyhráli?

Napadlo vás, že si za to můžete jen a jen sami, tím, jak všechny hned urážíte, jak o sobě mluvíte jako o těch jediných demokratech a jak jsou jen ty vaše názory správné? Logicky se to dotýká pak každého, kdo má jiný pohled na věc než vy a dá pak hlas někomu jinému, i když třeba s řadou věcí, co pros...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Alena Maršálková: Volební studio na ČT24 hodinu před vyhlášením výsledků

11:21 Alena Maršálková: Volební studio na ČT24 hodinu před vyhlášením výsledků

Zpracovat analýzu živého vysílání volebního studia, kdy několik hodin netrpělivě čekáme na výsledky …