V kostce. Saúdská Arábie v čele koalice superbohatých feudálních monarchií, které kvůli boji proti případnému rozpínání vlivu šíitského Íránu na Blízkém východě, už více než rok útočí na superchudý Jemen a tamní šíitské rebely z hnutí Ansaralláh. A OSN před týdnem Saúdskou Arábii začlenila do své zprávy „Děti a ozbrojené konflikty“, převážně pak do kapitol „strany, které zabíjejí nebo mrzačí děti“ a „strany, které se podílejí na útocích proti školám a nemocnicím“. Podle OSN tak Saúdové za loňský rok nesou zodpovědnost za smrt většiny z bezmála dvou tisíc dětí, které doposud v jemenské agresi zahynuly nebo byly zraněny.
Saúdové svou agresi proti Jemenu zahájili loni v březnu a ve válce od té doby podle odhadů zahynulo 6400 lidí, většina z nich pod bombami útočící strany. Saúdy vedená koalice navíc vyhlásila blokádu jemenských přístavů bez ohledu na to, že země dováží 90 procent své spotřeby potravin a 100 procent léků. Podle UNICEF aktuálně „kritická podvýživa“ hrozí asi 320 tisícům jemenských dětí a 10 tisíc dětí mladších pěti let už zemřelo v důsledku léčitelných chorob, zatímco milionům dalších hrozí různé další nemoci.
Děti, stejně jako dospělí, umírají ve všech válečných konfliktech. Útočící strany tento fakt obvykle přejdou mlčením či nějakou vágní omluvou, ne ale Saúdská Arábie. Království, které se topí v bezpočtu ekonomických a sociálních problémů a jehož mezinárodní pozice prudce slábne, už další oprávněnou „kaňku“ na své image odmítlo a přešlo do protiútoku. Saúdská vláda okamžitě reagovala sérií protestních prohlášení, které odsoudily zprávu OSN a vychválily válku: „Každý je svědkem, že (Saúdy vedená koalice) vykonává vůči jemenskému lidu ušlechtilý úkol,“ konstatovala například saúdská tisková agentura, „a to bojem proti povstalcům a teroristům, stejně jako podporou a pomocí jemenskému lidu, obzvláště dětem.“ V jiném prohlášení pak Saúdové zabité děti v Jemenu připsali tamním húthijským rebelům z hnutí Ansaralláh, byť posléze mluvčí vlády připustil, že koalice děti přece jen zabíjela, ale prý jen proto, že byly se zbraní v ruce na bojišti. A saúdský velvyslanec při OSN podotkl, že pokud má saúdská koalice na svědomí životy nějakých dětí, pak bude jejich počet „mnohem, mnohem nižší“. Připomněl současně, že loni byl z téhož seznamu vyškrtnut Izrael.
(Židovský stát, mimochodem, svůj požadavek na vyškrtnutí ze seznamu opřel nejen o pomoc z USA, ale také o neochotu ocitnout se po boku teroristických organizací typu Daeše, Al Kajdy nebo Talibanu, a připojil ujištění, že při svých útocích proti ozbrojeným palestinským skupinám důsledně usiluje o ochranu civilistů.)
Neuplynulo ani 72 hodin a OSN Saúdskou Arábii z „černého seznamu“ vrahů dětí vyškrtla s tím, že je zprávu a čísla v ní uvedená třeba „zrevidovat“, aby bylo „vyhověno nejvyšším možným standardům přesnosti“. Saúdský ambasador nicméně okamžitě dodal, že vyškrtnutí ze seznamu je „konečné a bezpodmínečné“.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Článek obsahuje štítky
názor , OSN , vrah , Saúdská Arábie , literarky.cz , Spencerová
autor: PV
Na co podle vás tak strašně potřebujeme Ukrajince?
A jste nebo nejste pro jejich zařazení do českého sociálního sytému? Jaké konkrétní dávky by jim dávalo ANO, kdybyste byli ve vládě? A komu? Všem Ukrajincům?
Další články z rubriky

21:25 Pavel Foltán: Ústavní soud – třetí komora parlamentu?
Komentář k historii tribunálu, o kterém se opět mluví.