Tereza Spencerová: Katalánsko vyráží na dlouhou trať

25.10.2017 13:26 | Zprávy

Katalánská republika 10. října formálně vyhlásila nezávislost na Španělsku. Nebo alespoň cosi, co se nezávislosti hodně podobá. Katalánští lídři totiž podepsali příslušnou deklaraci, ale katalánský prezident Carles Puigdemont současně odložil její platnost, aby získal prostor pro vyjednávání s Madridem, tedy pro cosi, co Madrid opakovaně odmítá.

Tereza Spencerová: Katalánsko vyráží na dlouhou trať
Foto: Archiv
Popisek: Španělská vlajka

Pokud by si někdo myslel, že je katalánská otázka snadno uchopitelná, byl na omylu. Je to problém dávný a složitý. Na první pohled se zvnějšku může jevit jako projev chamtivosti, protože se bohaté Katalánsko nechce o své zdroje dělit se zbytkem chudšího Španělska, a současně i jako snaha o politickou emancipaci, srovnatelnou například s Kurdy nebo Skoty.

Katalánsko je malý region mezi Španělskem a Francií a má asi 7,5 milionu obyvatel. Svůj název užívá od středověku, kdy se jeho území fakticky rovnalo území Katalánského hrabství, které vzniklo v 8. století. V těch časech většinu Iberského poloostrova ovládali muslimové a říkali mu Córdobský chalífát nebo Al Andalús, což je mimochodem termín, s nímž dnes ve svých světovládných plánech operují ideologové teroristického Islámského státu. Po staletí bylo Katalánsko cílem nájezdů sousedních panovníků, za francouzského protektorátu v letech 1640 až 1652 se dokonce stalo nezávislou republikou, než v rámci španělské války o následnictví, která skončila v roce 1714, s konečnou platností přešlo pod nadvládu Španělska.

Katalánský nacionalismus, o němž se mluví dnes, má své kořeny ale až ve druhé polovině 19. století, kdy do oblasti vstoupila industrializace. Už od samého počátku nacionalismus podporovali jak konzervativci, tak i liberálové. Regionalistická liga Katalánska, první politická strana, která si vytyčila za cíl nezávislost, vznikla v roce 1901, přičemž o 30 let později se ke stejnému programu začala hlásit i Republikánská levice Katalánska, ale obě se nakonec spokojily s autonomním regionem. V letech španělské občanské války patřili Katalánci spolu s Basky k hlavním obráncům republiky a Frankovy fašistické oddíly Barcelonu dobyly až těsně před koncem konfliktu v roce 1939. Franco nejdřív ze všeho zrušil autonomní vládu (Generalitat), jejíž prezident Lluis Company už v roce 1934 vyhlásil „katalánský stát v rámci španělské federální republiky“. Company nakonec skončil v exilu ve Francii, odkud ho nacisté v roce 1940 vydali do Španělska k popravě.

Nová španělská ústava v roce 1978, tři roky po Frankově smrti, povolila nový statut katalánské autonomie, která se v mnohém podobala stavu z roku 1932. V roce 2006 si ale Katalánci v referendu odhlasovali nový „estatut“, jímž rozšířili pravomoci své vlády, ale narazili na ústavní soud v Madridu. Následná frustrace znovu oživila otázku nezávislosti a každoroční katalánský národní den Diada začal přitahovat stále větší zájem – v roce 2012 se ho už v ulicích zúčastnily dva miliony lidí požadujících právo na sebeurčení. O dva roky později se konal první lidový plebiscit a v roce 2015 v katalánských volbách zvítězily strany, jejichž koalice se vyslovila jasně pro nezávislost.

Tak nějak Katalánci došli až k referendu z letošního 1. října.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Článek obsahuje štítky

Španělsko , Spencerová , Katalánsko

autor: PV

MUDr. Zdeněk Hřib byl položen dotaz

Veřejná doprava

Dobrý den, když tak myslíte na ekologii, proč v Praze není hromadná doprava pro všechny zdarma?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
style="min-height:300px;"> reklama
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jan Campbell: BRICS, výsledky a výzvy

12:17 Jan Campbell: BRICS, výsledky a výzvy

Předpokládám, že většina čtenářů ví, že BRICS je akronym pro označení uskupení původně čtyř zemí, Br…