Tereza Spencerová: Obama, Saúdové a pravda o 11. září

25.04.2016 9:14 | Zprávy

V diplomacii občas záleží na detailech. Tím spíš, když jsou výmluvnější než sáhodlouhá prohlášení.

Tereza Spencerová: Obama, Saúdové a pravda o 11. září
Foto: repro youtube, tan
Popisek: Barack Obama, 44. prezident USA

Při cestě Baracka Obamy do Saúdské Arábie se minulý týden takový všeříkající detail odehrál hned na počátku – saúdský král Salmán nepřijel amerického prezidenta přivítat na letiště, poslal místo sebe jen delegaci plnou „nul“ a saúdská televize se o příletu „nejmocnějšího muže planety“ ani nezmínila. Byla to „facka“ o to větší, že v předcházejících dnech osobně a ceremoniálně vítal své kolegy, arabské vladaře, kteří se do Rijádu sjížděli na summit Rady pro spolupráci zemí Perského zálivu (GCC).

Barack Obama v Bílém domě pomalu končí, a tak lze jeho současné turné, které začalo právě v Rijádu (a pokračovalo přes Británii do Německa) vnímat jako svého druhu rozlučkové. A nejspíš i jako pokus o smíření se Saúdskou Aránií v době, kdy se tradičně mimořádné vztahy blíží k bodu mrazu. Důvodů je víc, ale tři budou nejspíš nejdůležitější.

Saúdové v první řadě odmítají americkou dohodu s Íránem o jaderném programu, neb podle nich hrozí posilováním šíitského vlivu na „jejich“ sunnitském Blízkém východě. Rijád a Teherán navzájem vedou „proxy války“ v Iráku a Sýrii a na různých stranách stojí také ve válce v Jemenu.

Další sporný bod se týká útoků z 11. září. Bez ohledu na fakt, že 15 z 19 tehdejších teroristů byli saúdskými občany, původní vyšetřování odmítlo, že by do teroristických útoků byl jakkoli zapojen i oficiální Rijád. Nicméně ze zmíněné zprávy zůstalo utajeno 28 stran a v Kongresu se nyní objevil návrh zákona, který by oněch kritických 28 stran odtajnil. Pár vybraných členů Kongresu si zprávu až dosud smělo přečíst jen v přítomnosti zpravodajského důstojníka, v uzavřené místnosti a mají zakázáno si pořizovat jakékoli poznámky. Podle senátora Boba Grahama zpráva dokládá přímou pomoc saúdské vlády atentátníkům z 11. září, FBI o všem věděla a vše také utajila. Člen Sněmovny reprezentantů Thomas Massie po prohlédnutí 28 tajných stran, jimiž se mimochodem zabývá specializovaný portál, konstatoval: „To čtení bylo opravdu znepokojivé. Po dvou či třech stránkách jsem se musel vždy zastavit a přehodnotit svůj pohled na dějiny. V každém případě to mění pohled na Blízký východ.“ Saúdové, kteří si už spolu s dalšími členy GCC sami musejí půjčovat na pokrytí děr v rozpočtu, reagovali fakticky přiznáním viny, když pohrozili Spojeným státům, že v případě přijetí zákona rozprodají svá aktiva v USA v celkové hodnotě 750 miliard dolarů (byť není jasné, zda je ona suma vůbec reálná).

Oba zmíněné důvody rozporů přitom vyplývají z bodu třetího, a tím je diverzifikace amerických energetických zdrojů, která umožnila Washingtonu skoncovat s 71 let trvající závislostí na saúdské ropě. Nebo slovy senátora Richarda Blumenthala, USA se vymanily ze saúdské „energetické svěrací kazajky“.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Ing. Klára Dostálová byl položen dotaz

To jako celou EK a vůbec celou EU řídí jeden člověk?

Vy tvrdíte, aspoň jsem si to zde přečetla, že podle vaší frakce by Ursula von der Leyen měla skončit, aby se Brusel vrátil nohama na zem a pracoval pro občany, ne proti nim. To její odvolání ovlivní celé fungování a politiku EU, které, souhlasím s vámi, je třeba změnit?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zbyněk Fiala: Celní tsunami je tady

15:49 Zbyněk Fiala: Celní tsunami je tady

Největším ekonomickým nákladem je prudký nárůst nejistoty, co bude dál s exportním průmyslem. Pomůže…