Tereza Spencerová: Obamova „válka proti IS“ - konflikt bez konce

25.09.2014 20:16 | Zprávy

Spojené státy v koalici s několika arabskými diktaturami v úterý zahájily bombardování cílů ultraradikálního Islámského státu na syrském území. Co všechno se v tomto konstatování skrývá?

Tereza Spencerová: Obamova „válka proti IS“ - konflikt bez konce
Foto: repro youtube, tan
Popisek: Barack Obama, 44. prezident USA

Prezident USA Barack Obama nemá k této válce souhlas Kongresu, a proto je z hlediska amerických zákonů neústavní. Nemá k ní ani souhlas Rady bezpečnosti OSN, a tak je tato válka ilegální i z hlediska mezinárodního práva. Washington se hájí tím, že o náletech dopředu informoval Sýrii a také Írán, nicméně ani taková avíza válce na legálnosti nepřidávají. Rusko společně s Íránem tak americký postup označují shodně za agresi proti svrchovanému státu, sám Damašek svůj oficiální souhlas s americkými útoky původně podmiňoval americkým oficiálním přizváním ke spolupráci, to ale Washington odmítl. Nicméně, podle některých zpráv s Damaškem uzavřel dohodu: syrská protivzdušná obrana nechá na pokoji americké letouny útočící na IS na syrském území a syrská armáda by měla americkým náletům navíc dokonce poskytovat i pozemní podporu. V každém případě platí, že syrská vláda zatím nálety oficiálně neodmítla.

Obamova administrativa legálnost své nové války proti Sýrii opírá o souhlas irácké vlády a velvyslankyně při OSN Samantha Powerová tvrdí, že Charta OSN umožňuje použít sílu „v sebeobraně“ i bez souhlasu napadeného státu nebo Rady bezpečnosti OSN. Ona „sebeobrana“ je tedy z tohoto úhlu pohledu obranou Iráku prováděnou Spojenými státy na území Sýrie.

Mezinárodní „krytí“ nové válce má poskytnout alespoň účast Saúdské Arábie, Bahrajnu, Kataru či Spojených arabských emirátů, nicméně je to „účast“ velmi podivná, neboť tuto „koalici brutálních a brutálnějších“ spojuje především to, že penězi a zbraněmi podporovaly džihád usilující o svržení Asadova režimu v Sýrii, a nyní jako by samy měly pomáhat své vlastní výtvory likvidovat… Podle dostupných zpráv poskytly Spojeným státům celkem 11 stíhaček, což sice za účast v americké válce považovat lze, za stvrzení mezinárodní legitimity nikoli. Už jen sama skutečnost, že USA v nové válce spolupracují výhradně se svými totalitními vazaly, naznačuje, že nejdůležitějším cílem není likvidace IS, ale -- až se válečný kouř jednou (snad) rozplyne -- uchování amerických zájmů v regionu.

Chorásán zase mizí?

V rámci náletů proti IS se terčem v oblasti syrského Aleppa stal i tajuplný Chorásán, nová hvězda na americkém seznamu „hrozeb“. Například americký ministr spravedlnosti Eric Holder jeho hrozbu popsal takto: „Nemáme žádné specifické důvěryhodné informace o konkrétních plánech skupiny Chorásán. Na druhou stranu nás zpravodajské údaje vedou k přesvědčení, že jsou v procesu přiblížení k výkonné fázi obecných plánů, o nichž víme, že mají zájem.“ A třeba zástupce poradce pro otázky národní bezpečnosti Ben Rhodes vysvětlil, že Bílý dům „má za to, že jejich přípravy atentátů jsou okamžité a že mají v plánu provést útoky mimo Sýrii“.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: literarky.parlamentnilisty.cz

Ing. Markéta Šichtařová byl položen dotaz

Jak je to doopravdy?

Dobrý den, znám vás jako ekonomku. Teď kandidujete na kandidátce SPD. Zajímá mě tak, zda souhlasíte s tím, co SPD tvrdí o Ukrajincích, že jako Češi chudneme na tom, že poskytujeme pomoc a azyl? Nebo kde je problém, proč je naše životní úroveň podprůměrná? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Pavel Foltán: Mámo, táto, v komoře je myš 2?

21:04 Pavel Foltán: Mámo, táto, v komoře je myš 2?

Glosa Pavla Foltána k výkonu funkce a erudici ministryně spravedlnosti Evy Decroix.