Tereza Spencerová: Turecko dál válčí s Kurdy (a Západ dál mlčí)

14.08.2015 10:18 | Zprávy

Ankara si na ochranu zájmů svých (a tím fakticky i zájmů svých chráněnců z Islámského státu) ve Washingtonu najala lobbyistickou firmu, která mimo jiné pracuje například na prezidentských kampaních Hillary Clintonové nebo Jeba Bushe…

Tereza Spencerová: Turecko dál válčí s Kurdy (a Západ dál mlčí)
Foto: Youtube.com
Popisek: Tereza Spencerová

Jednání o velké koalici v Turecku podle očekávání skončila krachem, což otevírá cestu k předčasným volbám. Prezident Recep Erdogan se tak posunul zase o další krok ve svém plánu na opětovné získání neomezené moci v zemi. Už po nedávných „nevítězných“ volbách zkritizoval svého premiéra Ahmeta Davutoglua za to, že chtěl utvořit vládní koalici s tradiční opoziční Republikánskou lidovou stranou, zatímco Erdogan dával přednost předčasným volbám, údajně listopadovým. Jeho kalkul je na pohled prostý: Válka proti Straně kurdských pracujících (PKK) i její syrské odnoži YPG může zcela utlumit hlasy umírněných kurdských stran, které Erdogana připravily o mocenský monopol, vyvolat vlnu politicky motivovaného násilí, což může ve finále zesílit volání Turků po bezpečnosti a „silné ruce“, a to vše pak v opakovaném hlasování může způsobit, že se prokurdská Lidová demokratická strana (HDP) dostane pod tlak a svých 13 procent nemusí zopakovat … (Mimochodem, v očekávání návratu autoritářské Erdoganovy moci už ze země uprchli dva prokurátoři, kteří se podíleli na vyšetřování předloňského korupčního skandálu v nejvyšších vládních kruzích.)

Turecké letectvo mezitím pokračuje v útocích na jihovýchodě země, přičemž státní média tvrdí, že zabito bylo – na tureckém území i v „iráckém“ Kurdistánu -- už nejméně 390 příslušníků PKK. Bez ohledu na mezinárodní výzvy k obnovení příměří mezi Ankarou a PKK Erdogan trvá na tom, že „neúnavná válka“ bude pokračovat až do chvíle, kdy v Turecku nezbude jediný „kurdský terorista“ – a prosté odzbrojení kurdských rebelů už mu prý stačit nebude.

Je příznačné, že zatímco Washington k turecké válce proti Kurdům, která ze všeho nejvíc posiluje Islámský stát, více méně mlčí, americkou generalitu „zlobí“ nálety v „iráckém“ Kurdistánu, protože se tím jen zvyšuje riziko, že budou USA za a) vtaženy do dalšího regionálního konfliktu na Blízkém východě, a za b) že turecká letadla (jistě jen omylem) zasáhnou americké jednotky v oblasti. USA totiž v Kurdistánu na několika základnách cvičí kurdské pešmergy, odmítají Turecku prozradit jejich přesnou polohu a místo toho uvádějí jen obecné oblasti, které by neměly být bombardovány. Turecko vzpurně reaguje tím, že své nálety Američanům hlásí jen 10 minut dopředu, čímž se drasticky zkracuje čas, během něhož se mohou američtí vojáci případně schovat. Ankara ale zároveň upozorňuje, že při výběru cílů v Kurdistánu postupuje mimořádně opatrně a popírá veškeré zprávy o civilních obětech svých náletů. Americká strana zase dopředu „poraženecky“ počítá s tím, že pokud turecké stíhačky zabijí americké vojáky, bude Ankara „vinu připisovat nám“.

Bílý dům se zatím proti turecké válce s Kurdy neodvažuje otevřeně vystoupit, a tak kurdští pešmergové marně čekají na rozkaz ke koordinovaným útokům proti Daeši. Vláda „iráckého“ Kurdistánu, která je pod přímým vlivem Washingtonu, místo toho vyzývá bojovníky PKK, aby ve jménu omezení civilních obětí, odešli z Kurdistánu, a USA namísto boje proti IS svému klíčovému spojenci v NATO hází alespoň „mediální“ klacky pod nohy: tvrdí například, že stále neexistuje dohoda o vytvoření snad tisíckrát omílaného „nárazníkového“ pásma na severu Sýrie, byť například syrská frančíza Al Kajdy, Fronta al Nusrá, se už z předpokládané zóny tureckých a amerických útoků v Sýrii sama a dopředu stáhla (a svádí boje s Daešem o zásobovací linie přes turecké hranice).

Vazby na Daeš

V aktuálních tištěných Literárkách k turecké roli v už rok trvající americké válce proti Islámskému státu připomínám, že Spojené státy se v uplynulých týdnech pokusily změnit tureckou orientaci z Kurdů na Daeš přímým vydíráním – podle The Guardian mají americké tajné služby v rukou „nepopiratelné“ dokumenty a flash disky, které mohou v plném rozsahu odhalit míru aliance mezi Ankarou a IS. Byly objeveny po loňském náletu na dům „ministra financí“ Islámského státu Abú Sajjáfa, který mimo jiné řídil i ropné obchody IS v Sýrii. Jen prodejem ukradené syrské ropy do Turecka si Islámský stát loni mohl přijít až na čtyři miliony dolarů denně, byť konzervativnější odhady mluví o 10 milionech dolarů měsíčně.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Mgr. Bc. Hubert Lang byl položen dotaz

migrace

Zajímalo by mě, jaký je ten váš zmiňovaný recept na migraci, když tvrdíte, že ,,my jako hnutí ANO říkáme, že máme svůj vlastní recept na pakt víz a migrace, na migraci jako celek." Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jiří Weigl: Děravá paměť národa

15:57 Jiří Weigl: Děravá paměť národa

Denní glosa Jiřího Weigla