- Uvedeno například ZDE
Smlouva má především za cíl potlačení výroby syntetických drog, zejména metamfetaminu (pervitin, Crystal Meth) a jejich šíření z ČR do Německa. Že Německo mělo již léta s drogami z Česka problémy, dosvědčovaly en passant občasné, ale nacionalisticky nenávistné články v českém tisku líčící, co že si to německá policie dovoluje, když bezdůvodně prohlídkami šikanuje v pohraničních okresech Německa české řidiče a spolucestující. K chóru národně uražených se přidali i někteří politici a šovinističtí emigranti. Když si člověk tehdejší články, z nichž přetékala česká ukřivděnost, jak jim cizáci ubližují, pořádně pročetl, zjistil, že kromě jednoho kontrolovaného českého poslance Evropského parlamentu museli všichni močit do kelímků a že to byli vesměs mladí lidé. Onomu poslanci bylo zkontrolováno jeho auto vyšší třídy, tedy drahé, zda není kradené, u ostatních šlo evidentně o kontrolu na požití drog (alkohol u řidičů zjišťován nebyl) a o prohlídku vozu a zavazadel, zda je do Německa nepašují.
Podle nové smlouvy se má značně rozšířit území od hranic, kde bude česká i německá policie vybavena pravomocemi, jako by byla ve svém státě. Zatímco dosud byly oba policejní sbory oprávněny operovat do 30 km od hranic, bude napříště Policie ČR smět zasahovat, podle slov spolkového ministra vnitra Thomase de Maizièrea (ani jeho příjmení nedokáží čeští žurnalisté napsat bez chyb) „mít výsostná práva“, na území celého Saska. O vymezení „výsostných práv“ Policie ČR v Durynsku a v Bavorsku se nezmínil. Příklad Saska zůstal jediným vymezením, protože český ministr vnitra Milan Chovanec sice přiznal, že práva pro německou policii budou reciproční, odmítl však sdělit, kam až německá policie bude smět v Česku zasahovat. Proč asi?

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tomáš Krystlík