Tomáš Krystlík: Ruská propaganda o Ukrajině

11.04.2014 19:21

Většina Čechů, a nakonec i Západoevropanů, situaci, která se letos vyvinula kolem Ukrajiny a Krymu, nerozumí. Podobně jako při rozhodování o stavbě amerického radaru v Brdech se opět projevuje vliv propagandy financované Ruskou federací. Nic nového pod sluncem, obdobně se již dělo v minulosti, například když SSSR financoval tzv. mírové hnutí proti dozbrojení NATO Pershingy II proti sovětským raketám SS-20.

Tomáš Krystlík: Ruská propaganda o Ukrajině
Foto: red
Popisek: Rusko
reklama

U Čechů jsou ruské dezinformace obzvláště účinné, protože zmateni protichůdnými informacemi uchýlí se spolehlivě ke svým národním pudům – k obrozenecké představě mohutného slovanského dubiska na východě (Ruska), o které se mohou jako Slované opřít, jsou-li ohroženi germánským Západem. Prozrazují to en passant i výsledky internetových anket přiložených k různým článkům i v nelevicových websites, zda Putin činí nebo nečiní správně. Že 82 a více procent respondentů s tímto tvrzením souhlasí, se po zkušenosti z roku 1968 jiným způsobem než českými národními instinkty vysvětlit nedá.

Každý etablující se národ hledá své vzory a Ukrajinci se zhlédli, nemajíce jiných vhodných vzorů, v Tarasu Ševčenkovi, Symonovi Petljurovi, Stepanu Banderovi a v jednotkách UPA (Ukrajinska povstanska armija). Ty však bojovaly nejen proti Rusům a bolševismu, nýbrž vyvražďovaly ve velkém i Poláky a Židy. Toho dnes využívá ruská propaganda. Bandera byl ale německé okupační moci tak nebezpečný, že ho vsadili do koncentračního tábora. Po válce, když se jednotky UPA snažily dostat přes československé území do americké okupační zóny v Německu, udělala z nich československá propaganda bez výjimky hrdlořezy. Češi jsou nad těmito informacemi o Banderovi bezradní, kloní se k ruským dezinformacím a výkladu českých historiků, který se s nimi kryje. Češi obdobně dodnes nepochopili a nedokázali se vyrovnat se slovenským uctíváním Jozefa Tisa a Gustáva Husáka i těmi, kteří nemají fašismus a komunismus v lásce.

Kdo nejvíce na místě pomohl k ustavení vlády, zamezení dalšímu zabíjení v Kyjevě a povstalci ho poslechli? Polák, údajně Ukrajinci nenáviděný, ministr zahraničí Radosław Sikorski. Polsko se neangažovalo poprvé – před lety hrál významnou roli v tzv. oranžové revoluci polský prezident Aleksander Kwaśniewski. To vše jsou indicie, že ruská tvrzení o vzedmutém ukrajinském fašismu a nacionalismu nebudou pravdivá.

Dále též nikdo z českých komentátorů a politologů nevzpomněl, že designovaný ukrajinský ministerský předseda Arsenij Jaseňuk je Žid z Oděsy. Jak se to srovnává s údajně silným ukrajinským antisemitismem povstalců? Proč na to tento rozpor nikdo v českých médiích neupozornil?

V českých sdělovacích prostředcích je zanedbáván i jeden z hlavních motivů příklonu obyvatelstva ve východních částech Ukrajiny a na Krymu k Rusku vyúsťující do požadavku připojení k Ruské federaci. Všichni komentátoři argumentují pokročilou rusifikací, ale jde též o životní úroveň tamějších obyvatel. Ukrajina oproti Ruské federaci je chudou příbuznou. Rusko dosud vlivem příjmů z exportu surovin, ropy a zemního plynu přes veškerou korupci a cestičky, kudy se peníze ztrácejí, relativně vzkvétalo, takže by si ukrajinské obyvatelstvo připojením k Rusku svůj životní standard zvýšilo.

To ovšem do budoucna jisté není, Rusko, Putin a vláda krvácejí ze ztrát způsobených připojením Krymu. Během jednoho dne ztratily ruské podniky na burzách poklesem akcií 38 miliard USD ze své hodnoty, ruská cedulová banka, aby zastavila pokles hodnoty rublu, vynaložila na zpevnění jeho kurzu 40 miliard USD, aniž zabránila devalvaci a musela enormně zvýšit lombardní sazbu. Kapitál přitom odchází z Ruska do zahraničí, za loňský rok odešlo z Ruska o 63 miliard USD více, než do Ruska vteklo ve formě zahraničních investic. Dovoz do Ruska se v letech 2000-2008 zvýšil pětinásobně, vývoz ve stejném období stoupl pouze o 40 %. Se zvýšením plateb za exportované suroviny se nedá počítat, mnohem pravděpodobnější je pokles příjmů z vývozu, zejména přijmou-li se proti Ruské federaci příslušná hospodářská opatření. Jak dlouho Putin a ruská vláda ustojí tlak ruské horní vrstvy, které se radikálně snižuje hodnota jejich majetku, je otázka zcela otevřená. K tomu se posléze se snižováním životní úrovně připojí i nespokojenost běžného obyvatelstva.

V době největšího přátelství Schröder-Putin, kdy německé televizní kanály omílaly o Putinovi kdeco, bylo velmi nápadné, že Putin nikdy nic nesdělil o svých rodičích, ba odmítal o nich i na přímý dotaz něco říci, jako kdyby je neměl, nebo se za ně styděl. Nyní svět spatřil tři dosud utajované dva snímky z britských archívů, kde Vladimir Putin senior je poručíkem v uniformě ROA (Russkaja osvoboditelnaja armija generála Vlasova) K nalezení: http://imperia.nuina.net/?p=2336, Putin je na všech snímcích zcela vlevo. Příběh je obligatorní: Putin padl do zajetí a pak se přihlásil do ROA. Nutno vyčkat, co to udělá veřejným míněním v Ruské federaci, ale po desetiletí vtloukaná sovětská propaganda proti nepřátelům SSSR za Velké vlastenecké války zřejmě učiní své.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Názory, ParlamentniListy.cz
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Jan Urbach: Putin - Cílem je oslabení Ruska a jeho ovládnutí

21:37 Jan Urbach: Putin - Cílem je oslabení Ruska a jeho ovládnutí

V uplynulém roce zabránila ruská kontrarozvědka činnosti 72 pracovníků zahraničních tajných služeb …