Tomáš Nielsen: Vláda vyhlásila válku covidovým dezinformátorům. Začít by měla na ministerstvu zdravotnictví

27.01.2022 15:05

Za šíření hoaxů budou padat tresty! Vláda vyhlásila válku covidovým dezinformátorům. Začít by měla na ministerstvu zdravotnictví a u poradců ministra Válka.

Tomáš Nielsen: Vláda vyhlásila válku covidovým dezinformátorům. Začít by měla na ministerstvu zdravotnictví
Foto: Archiv TN
Popisek: JUDr. Tomáš Nielsen, právník roku 2018

Prvky totalitního režimu, šikany a cenzury projevu se postupně objevují v nových rozhodnutích vlády. Jak jinak se dá vysvětlit její záměr, začít trestat lidi, kteří podle ní šíří covidové dezinformace. Lékaře chce pokutovat nebo dokonce vylučovat z České lékařské komory. Máme se začít bát prezentovat své názory, odlišné od vládní propagandy?

A přitom k největším dezinformátorům patří v prvé řadě různí odborníci v rozmanitých poradních týmech jednotlivých ministrů a samotné ministerstvo zdravotnictví, které na svých webových stránkách zveřejňuje řadu hoaxů. Proto by vláda měla začít právě u nich, shodují se právníci institutu Pro Libertate a odborníci ze Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků (SMIS).

Před několika dny oznámila vláda, že připravuje novou reklamní kampaň proti covidovým dezinformacím a tvrdě zakročí proti těm, kdo dezinformace a hoaxy šíří. Základ kampaně připravilo ministerstvo vnitra ve spolupráci s ministerstvy zdravotnictví, obrany, zahraničí a Úřadem vlády. Zaměří se na konkrétní dezinformátory a chce je trestat. Vzhledem k tomu, že podle členů vlády patří mezi dezinformátory také někteří lékaři, chtějí je pokutovat nebo dokonce vyloučit z České lékařské komory.

Anketa

Máte důvěru v prof. Jiřího Berana?

91%
5%
hlasovalo: 24010 lidí

Zamést před svým prahem by si ovšem měla především vláda. Po předchozím ministrovi zdravotnictví zdědila kostlivce, kteří dosud visí na webových stránkách zmíněného ministerstva. Dezinformačnímu kostlivci se věnovali odborníci ze SMIS, kteří na svých stránkách okomentovali devět významných dezinformací (ZDE), které si na webu ministerstva zdravotnictví můžete přečíst. Uvedená tvrzení na oficiálním portálu státní instituce nereflektují vývoj vědeckých poznatků, nereagují na doporučení světových zdravotnických organizací (CDC, ECDC, WHO) a podvádějí širokou veřejnost. „Od počátku řešení epidemie upozorňujeme na nutnost opírat svá tvrzení o odborné publikace a o data získaná v rámci správně provedených klinických studií. Pohledy na problematiku se můžou různit, je třeba vést diskusi. Není ale možné nereflektovat vývoj vědeckých poznatků. A současně není možné usurpovat si právo na jedinou pravdu,“ tak vidí situaci imunoložka Zuzana Krátká ze Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.

Členové Pro Libertate a SMIS dále poukazují na to, že apel pana ministra na přesné informace by se měl týkat také všech médii oblíbených odborníků, kteří dosud mohou zcela beztrestně sdělovat své ničím nepodložené výhrůžky a domněnky, a tím mást veřejnost. Je s velkým podivem, co vše jim dosud procházelo. Je nezbytné, aby i tito odborníci, pokud chtějí komunikovat s veřejností prostřednictvím médií, byli schopni reagovat na nové poznatky. Protože kdo chvíli nevnímá, již stojí opodál.

„Pokud bude kampaň založena na rozumné komunikaci a široké diskusi, vyvracející lži a dezinformace, šířené ze strany ministerstva zdravotnictví a jeho externích poradců, pak s ní určitě souhlasím. Vyhrožovat ale komukoliv tím, že proti němu bude zakročeno pro jeho odborný názor, považuji v demokratické zemi za nepřijatelné. Označit pak tuto kampaň za válku, to překračuje meze jakéhokoliv vkusu – dokonce i u předchozí vlády by to bylo moc, natož pak u této, vlády tzv. demokratické koalice,“ komentuje nový plán vlády Tomáš Nielsen, právník a předseda Pro Libertate – Institutu práva a občanských svobod.

Pro Libertate – Institut práva a občanských svobod je odborným sdružením právníků, které hájí hodnoty, jako je lidská důstojnost, právo na soukromí, právo na soudní ochranu apod. Dlouhodobě vystupuje proti opatřením Vlády ČR i Ministerstva zdravotnictví, protiústavně omezujícím individuální práva a svobody, s cílem vrátit ČR k základním principům demokratického právního státu. Tato opatření dlouhodobě napadá u Nejvyššího správního soudu i u Ústavního soudu, podává podněty orgánům činným v trestním řízení proti nejkřiklavějším trestným činům, její členové poskytují právní ochranu i těm, kdo se postavili státní zvůli a kdo nadále hájí principy humanismu a demokracie. Pro Libertate zveřejňuje manuály a doporučení ve vztahu k existujícím opatřením MZ. Úzce spolupracuje s iniciativou Zdravé fórum a mnoha odborníky z řad lékařů, biologů, matematiků či psychologů. Aktivní činnost vyvíjí také na mezinárodní úrovni. Více na www.prolibertate.cz.

SMIS je odborné sdružení specialistů v oboru laboratorní diagnostiky a práce s daty, jehož hlavním posláním je propagace a popularizace správných analytických a statistických postupů mezi zdravotnickou i laickou veřejností. Více na www.smis-lab.cz.

dezinfo

dezinfo

dezinfo

dezinfo

dezinfo

reklama

autor: PV

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Mgr. Jiří Kobza byl položen dotaz

Sankce

Je pravda, že Rusko válčí i přes sankce, ale jakou jinou páku na něj použít? Nebo byste nedělal nic a jen přihlížel ruské agresi?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ivo Strejček: O voličích a volbách

13:57 Ivo Strejček: O voličích a volbách

Denní glosa Ivo Strejčka