Sami exekutoři ale mají jasno. Na svém sněmu si schválili usnesení, v němž požaduji místní příslušnosti soudních exekutorů s rovnoměrným přidělováním exekucí soudním exekutorům a to kvůli tomu, aby byla zajištěna nezávislost soudních exekutorů povedou a odstraněn stav, kdy exekutoři jsou si navzájem konkurujícími podnikateli usilujícími o získání co nejvíce exekucí.
Nemám důvěru k systému v němž má každý pracovat podle svých možností a každému se má přidělovat rovným dílem. Se socialismem mám své zkušenosti a mohu dosvědčit, že nefunguje. A taky mne zajímá, co na tenhle nápad řekne ÚOHS. Ovšem pokud by to nemělo mít vliv na rychlost a efektivitu exekucí, je to spíš teoretický problém. Ono to ale vliv mít bude. Na to vsadím boty, ostatně mnozí další po zpomalení exekucí volají přímo.
Dnešní rozdělení exekučního trhu je nepochybně poplatné schopnosti exekutorů rychle a efektivně vymoct splnění soudního rozhodnutí. Zdá se, že někteří to umí lépe a někteří hůře. Což je asi normální. Otázka je, co se stane, když by se tenhle přirozeně vzniklý model uměle změnil tak, že ti šikovní i ti méně šikovní budou mít stejně „zakázek“. Ti šikovní to nepochybně zvládnou. U těch druhých mám pochyby. Jsou exekutoři, kteří třeba odmítají mobiliární exekuce. V dnešním systému to nevadí, najde se jiný, ochotnější. Ale v přídělovém systému? Věřitel bude pochopitelně chtít, aby exekutor využil všechny zákonné metody.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Názory, ParlamentniListy.cz