V Národní technické knihovně bude zahájena Mezinárodní putovní výstava Strach z neznámého

31.01.2017 16:53

Během posledních dvou let byly miliony lidí nuceny opustit své domovy v důsledku válečných konfliktů nebo extrémních klimatických podmínek, chudoby a dalších tragédií. Evropa se tak dostala do nejisté situace, která vyvolala mnoho otázek. Výstava Strach z neznámého (Fear of the Unknown), která bude 1. února zahájena v Galerii Národní technické knihovny v Praze, reflektuje tuto situaci očima umělců z České republiky i ze zahraničí.

V Národní technické knihovně bude zahájena Mezinárodní putovní výstava Strach z neznámého
Foto: repro foto Youtube
Popisek: Uprchlíci, ilustrační foto

Cílem výstavy je zabývat se prostřednictvím umění nejen tématem uprchlíků, ale také vztahem české společnosti k nim. „Umění může poskytnout platformu, kde lze o tomto tématu mluvit bez černo-bílé polarizace a zaměřit se na vize a vzájemné poznání se. Umělci a umělkyně nejsou odborníky na uprchlickou problematiku, nicméně vyjadřují svoje subjektivní pocity a názory a dostávají se do dialogu s názory publika,“ vysvětluje kurátorka výstavy Lenka Kukurová.

Prezentovaná díla domácích i zahraničních umělců a umělkyň se dotýkají nejen uprchlické problematiky, ale také témat, která s ní úzce souvisejí (například souvislosti emigrace před rokem 1989 a dnes, nárůstu populismu, osudy žadatelů o azyl atd.). Většina děl vznikala přímo pro výstavu a vyjadřuje se k tématu v kontextu východní a střední Evropy. Pražská výstava je zároveň pozměněnou a aktualizovanou verzí stejnojmenné expozice, která byla vloni připravená pro Dom umenia/Kunsthalle Bratislava a vzbudila velký zájem veřejnosti. Pražské uvedení spolupořádá také Goethe-Institut v Praze a vzdělávací programy k výstavě podporuje Nadace Heinrich Böll Stiftung v Praze.

Některá z vystavených děl jsou interaktivní: v kontejneru Lukáše Houdka si návštěvníci mohou vyzkoušet realitu transportu, dílo Oty Hudce je založené na nahodilém výběru návštěvníků, kteří jej mohou či nemohou shlédnout. Jiná díla se zabývají otázkami solidarity, jako například exponát Kateřiny Šedé, který zobrazuje kombinaci zavinovačky a plovací vesty. Dílo komiksové autorky TOY_BOX kombinuje portréty reálných uprchlíků, kteří projížděli pražským Hlavním nádražím, s negativními reakcemi části české veřejnosti. Některá díla vznikala přímo ve spolupráci s uprchlíky a uprchlicemi, třeba německý projektGrandhotel Cosmopolis představí program založený na zapojení diváků a kulturní výměně.

„Výstava vytváří prostor k zastavení se, zamyšlení se a zbavení se strachu. Současně je humanistickým apelem a připomíná nám, že problém uprchlické krize nevzniká mimo nás, ale jsme jeho součástí. Jsme však i součástí jeho možného řešení,“ přibližuje výstavu kurátorka Lenka Kukurová.   

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Mgr. Ondřej Kolář byl položen dotaz

návrat Ukrajinců

Je podle vás fér někoho nutit jít válčit, když nechce, a lze takové lidi vůbec nějak motivovat? Jestli někdo před válkou utekl, myslíte, že je něco, co ho přiměje jít válčit? Vždyť není nic cennějšího, než život. A jelikož se válka pro Ukrajinu nevyvíjí vůbec dobře, není třeba řešit, co bude Ukrajin...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Bohdan Babinec: Není chování mocných světa, Evropské unie, USA a NATO farizejské?

12:16 Bohdan Babinec: Není chování mocných světa, Evropské unie, USA a NATO farizejské?

Jsme svědky brutální války, kterou vede agresivní Putinovo Rusko proti Ukrajině. Tuto agresi odsoudi…