Václav Danda: Fotografie civilních obětí v Sýrii se objevily dříve, než ruská letadla vzlétla

10.10.2015 19:47 | Zprávy

Václav Danda se zamýšlí nad skutečným motivem, který Američany vedl k rozbombardování nemocnice Lékařů bez hranic v Afghánistánu, i snahou o manipulaci "fakty" v syrském konfliktu

Václav Danda: Fotografie civilních obětí v Sýrii se objevily dříve, než ruská letadla vzlétla
Foto: lekari-bez-hranic.cz
Popisek: Nemocnice v afghánském Kundúzu po americkém bombardování

Zatímco ruské nálety na pozice teroristů bojujících v Sýrii proti řádně zvolenému prezidentovi Bašáru Asadovi vyvolaly okamžitě na Západě propagandistickou vlnu rozhořčení nad „mrtvými civilisty“, útok amerických letadel na nemocnici v afghánském Kunduzu přinesl jen rozpačité mlčení, absurdní vytáčky a pozdější formální americkou omluvu.

Bylo by snadné hovořit o dvojím metru, příznačném pokrytectví a cynismu politiků a armádních představitelů zaoceánské velmoci, která má v posledních letech na svědomí statisíce životů civilistů nejen v této oblasti. Byla by to samozřejmě pravda, ale tento případ se zdá přece jen něčím odlišný. Není totiž zatím zcela jasné, co se v sobotu 3. října v noci nad Kunduzem, o který se stále tvrdě bojuje, vlastně doopravdy stalo. A proč.

Američané mění výpověď

Američané totiž stále mění svá vysvětlení, proč na nemocnici provozovanou svými spojenci z organizace Lékaři bez hranic vlastně zaútočili a hlavní budovu s operačními sály a stovkami nemocných srovnali se zemí. Pacienti i lékaři, kteří neměli nic společného s Talibanem, kteří umírali v hrozných bolestech v plamenech způsobených americkými bombami, si ale žádají vysvětlení.

Co víme zatím jistě je to, že si útok objednaly americké speciální jednotky, nikoliv jejich afgánští vládní poskoci, jak zpočátku Američané tvrdili. Krátce předtím, než generál John Campbell, velitel amerických jednotek a vojsk NATO v Afghánistánu svědčil v americkém Senátu, obvinil předseda organizace Lékaři bez hranic Spojené státy a afghánskou vládu, že se přiznali k "válečnému zločinu".

Campbell několikrát změnil výpověď o tom, jak došlo k leteckému úderu. Krátce po „akci“ opakoval po kábulské vládě, že si útok objednaly afghánské jednotky, ve snaze znovu dobýt Kunduz, který ztratily minulý týden. V pondělní však výpověď změnil a uvedl, že afghánské jednotky nekomunikovaly přímo s americkými piloty. Jejich žádost prý ověřovala nejprve speciální americká jednotka, která pak útok na nemocnici schválila.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Michal Ratiborský byl položen dotaz

Co se s těmi penězi stalo?

,,Téměř půl miliardy korun, které měly být určeny na obnovu a pomoc postiženým obcím, nebyly proplaceny." To tvrdíte vy a uvádíte, že peníze zůstaly jen na papíře. Jak je to možné? A opravdu zůstaly jen na papíře nebo je vláda použila na něco jiného? Bych se ani nedivili, kdyby je dala na pomoc Ukra...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zbyněk Fiala: Rumunský festival demokracie

15:49 Zbyněk Fiala: Rumunský festival demokracie

V neděli v Rumunsku probíhal už druhý pokus o volbu prezidenta republiky, protože zmatení voliči v p…