Václav Klaus: Rusko na politické a ekonomické mapě světa, pohled z Prahy

11.04.2016 13:56 | Zprávy

Ať se to dnešním Rusům líbí, či nikoli, Rusko zůstává i dnes těsně propojeno s komplikovanými dějinami 20. století, a to jak svou významnou rolí v nich, tak reziduálním dědictvím komunismu.

Václav Klaus: Rusko na politické a ekonomické mapě světa, pohled z Prahy
Foto: Hans Štembera
Popisek: Václav Klaus

Ten je tam v různých podobách a převlecích stále přítomen. Na druhou stranu rezolutně odmítám – a často se nezdráhám i explicitně kritizovat – zjednodušenou, zavádějící, záměrně nepřátelskou, ale v současnosti všudypřítomnou desinterpretaci Ruska na Západě (a nepřetržité neférové spojování a zaměňování Ruska a Sovětského svazu, Putina a Brežněva). Tento přístup paradoxně odhaluje více o Západu a jeho předsudcích než současném Rusku samotném.

Rusko si musí být vědomo toho, jakým způsobem se Sovětský svaz choval v průběhu větší části své sedmdesátileté existence a jaké útrapy a obtíže během této éry mnoha zemím na světě přinesl. Nesmí se to snažit zamlčovat. To popřít nelze a určitě to nelze zapomenout. Rusové se však sami, a to oprávněně, považují za největší oběť komunismu. Nicméně, pokračující snahy Západu – motivované ohledem na své vlastní zájmy a záměry – zveličovat paralely mezi bývalým Sovětským svazem a současným Ruskem, jsou chybné a kontraproduktivní. Západ se chová způsobem, jako kdyby si nepřál, aby se Rusko od své sovětské minulosti oddělilo. Tím spíše je pro Rusko důležité uspět v dokončení procesu objektivního hodnocení své minulosti. Rusko musí svým dneškem ukázat, že pro něj sovětská éra byla pouhou anomálií.

Nenavrhuji, aby Rusko zapomnělo na svou minulost, aby ji zcela vymazalo ze své historické paměti, nebo aby se zbavilo pocitu své vlastní historické kontinuity, které si musí každá země vážit. Minulost se stala, nelze ji odestát, její oběti jsou stále kolem nás. Nicméně, je třeba se primárně dívat dopředu, nikoli nazpátek. Ve svých politických projevech jsem po pádu komunismu opakovaně užíval následující analogii: zpětné zrcátko v autě je naprosto nezbytné, nesmí však být tak velké, aby zakrývalo celé přední sklo.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Kde berete jistotu, že většina občanů ČR chce EURO?

Tvrdit, že jsme se k tomu zavázali při vstupu není argument, od té doby se toho přeci dost změnilo. A já třeba nevidím v přijetí žádný přínos pro obyčejné lidi, jako jsem třeba já. Můžete mi vysvětlit, co mi přinese? Zvýší se tím třeba má mzda nebo zlevní se ceny bydlení, potravin, služeb? Podle mě ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

P. C. Roberts: Konflikt na Ukrajině se vymyká kontrole

15:57 P. C. Roberts: Konflikt na Ukrajině se vymyká kontrole

Neochota nebo neschopnost ruského prezidenta Putina rychle ukončit konflikt s Ukrajinou povede ke st…