Navazuje na své dřívější komentáře v nichž napsal , že ať už to bude kdykoli, Donald Trump opustí úřad prezidenta jako „tragický hrdina“. K popisu tohoto pojmu sahá hluboko do historie. Až k aténskému dramatikovi Sofoklovi, který před více než dvěma tisíci lety poprvé popsal tento archetyp v portrétu rozzlobeného a starého, ale stále hrůzostrašného Aiase a hrdinské, ale tvrdohlavé a sebevědomé Antigony. Příběhy a postavy stejného typu pak Hanson nachází v kultovních amerických westernech, jako jsou Stopaři, Shane či V pravé poledne.
Legalistická ale impotentní veřejná autorita, idealističtí ale neozbrojení farmáři nebo nekompetentní policejní jednotka se v nich v zoufalství obracejí k nekonvenčnímu vysvobození. Náhle potřebují Johna Waynea jako strašidelného Ethana Edwarda nebo tajemného pistolníka jako je Shane. Ale přizvat takové manichejské cizince znamená připustit, že status quo váhavého establishmentu selhal. Cizí zachránci však nemají na růžích ustláno. Jejich nezbytný egocentrismus je vnímán s podezřením. Jejich metody sice přinášejí výsledky a záchranu, ale děsí onu zdvořile se chovající společnost, která si však sama pomoci nedokáže.
Hanson nezapomene připomenout i skutečné postavy americké historie, které se staly obětí límečkových demýtizátorů a zpochybňovačů. Příběhy tří válečných generálů, konkrétně Williama Tecumseha Shermana, George S. Pattona a Curtise LeMaya řadí do stejné skupiny. Nikdo z nich nic nepředstíral. Dali Američanům jasně najevo, že válka je peklo a že jediná věc je horší než brutální zničení protivníka. Prohra. Po vítězném skončení konfliktů byli považováni za příliš excentrické osoby, na které je lépe pozapomenout.
Jak se dozvídáme z druhé poloviny Sofoklových tragédií a posledních 30 minut klasických westernů, čím blíže se tragický hrdina dostane k úspěchům, tím více ti, které zachránil, zpochybňují jeho metody. Začnou dokola řečnit a psát o jeho necivilizovaných manýrech a vzpurné tvrdohlavosti, ale jen proto, že nyní si mohou dovolit ten luxus litovat své původní žádosti o jeho pomoc. Rozuzlení je stejně tragické, jako předvídatelné.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Názory, ParlamentniListy.cz
Jak se postavíte k výsledku voleb?
Budete respektovat vůli voličů a dáte šanci sestavit vládu tomu, kdo volby vyhraje? Řeší se teď třeba jmenování Babiše, který je trestně stíhaný, ale jestli to lidem nevadí a zvolí ho, neměl by dostat šanci sestavit vládu? A byl byste pro, aby trestně stíhaný člověk nemohl kandidovat? Třeba mě by to...
Další články z rubriky

21:25 Pavel Foltán: Ústavní soud – třetí komora parlamentu?
Komentář k historii tribunálu, o kterém se opět mluví.