Vaše Věc: ANO jednatřicet, ČSSD dvacet procent

2. 3. 2017 9:07

CVVM se ve svém nejnovějším únorovém průzkumu zaměřilo na vývoj volebních preferencí českých politických stran. Volby by nyní podle CVVM vyhrálo hnutí ANO, které by získalo o 11,5 % více hlasů než druhá ČSSD, která by podle volebního modelu CVVM získala 20 % hlasů voličů.

Vaše Věc: ANO jednatřicet, ČSSD dvacet procent
Foto: Archiv vydavatele Vaše věc
Popisek: CVVM

Voleb by se v únoru podle CVVM zúčastnilo 59 procent voličů. Těm dotázaným, kteří nevyloučili svou účast ve volbách, tedy neodpověděli, že se voleb určitě nezúčastní (bylo jich 20 %), byla položena otázka: „Pokud byste k volbám šli, kterou stranu byste volili?“

20,5 % dotázaných na tuto otázku odpovědělo „nevím“, 21 % uvedla, že by volila hnutí ANO, 13,5 % dotázaných by dalo hlas ČSSD, 9 % občanů by volilo komunisty, 6 % dotázaných ODS, 5,5 % KDU-ČSD, 4 % TOP 09, 2 % SPD a zbytek dotázaných by volil jiné strany.

Podle volebního modelu sestaveného společností CVVM by pak volby dopadly tak, že hnutí ANO by získalo 31 % hlasů, ČSSD 20 % hlasů, komunisté 10,5 % hlasů, ODS 10 % hlasů, KDU-ČSL 9 % hlasů, TOP 09 6 % hlasů, a nikdo další by 5% hranici pro vstup do poslanecké sněmovny nepřekročil.

Volební model tak ukazuje, že hnutí ANO od ledna oslabilo o půl procenta, ČSSD naopak o procento posílila, komunisté oslabili o 3 procenta, ODS posílila o 1 %, kdo se zdvihla o 2,5 % a TOP 09 dosáhla o 2,5 % horšího výsledku než při minulém měření.

Pokud výsledky průzkumu CVVM srovnáme s posledním – únorovým – průzkumem SANEPu, vidíme, že výsledky se liší o několik procent, a to v tom smyslu, že většina parlamentních stran má podle volebního modelu CVVM vyšší volební preference než podle SANEPu. ANO by podle CVVM získalo o 2,5 % hlasů více než podle SANEPu, ČSSD by získala o 2,1 % hlasů více, ODS o 0,2 % více, lidovci o 2,5 % desetin více a TOP 09 o 0,4 % více. Méně hlasů než podle SANEPu by podle CVVM by získali pouze komunisté, a to o 1,6 % a Okamurovo SPD o 3,4 %.

Ve dnech nedávno minulých se Český rozhlas zaměřil na mapování toho, jak jsou volební průzkumy společnosti CVVM přesné. Ukázalo se, že co se týče ČSSD, nepříliš. Pokud se podíváme na dvoje poslední parlamentní volby ČSSD, měla v obou těchto volbách agenturou CVVM předpovídány mnohem lepší volební výsledky, než na které pak ve volbách skutečně dosáhla. V roce 2010 se volební průzkumy CVVM a volební realita lišily v případě ČSSD až o 11 % (a nejméně o 5,9 % hlasů), v roce 2013 se pak průzkumy od reality lišily až o více než 20 % hlasů, a nejméně pak o 6 procent). K tomu, aby se dalo něco říci o hnutí ANO, nejsou v průzkumu Rozhlasu vzhledem k mladosti hnutí ANO dostatečné informace, což je škoda.

Vedení sociální demokracie by se tedy nemělo spokojit s tím, že strana má podle CVVM nyní zhruba tolik procent hlasů jako v posledních volbách do poslanecké sněmovny, protože pokud by se opakovala přesnost CVVM z období let posledních dvou voleb do poslanecké sněmovny, ČSSD by dopadla nejméně o pět procent hůře, než by ukazoval ten pro ni nejvíce pesimistický průzkum provedený CVVM…

Vyšlo na Vasevec.cz. Publikováno se souhlasem vydavatele. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: PV

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Karel Sýs: Sbohem, náš krásný plameni…

14:55 Karel Sýs: Sbohem, náš krásný plameni…

Když Zdeněk Mahler v roce 2011 přebíral Cenu Unie českých spisovatelů za celoživotní dílo, nebylo je…