Vaše Věc: Brexit by každou britskou domácnost stál ročně 4 300 liber

20.04.2016 13:03

Britský ministr financí G. Osborne uvedl, že pokud Britové v červnovém referendu rozhodnou o vystoupení Velké Británie z EU, způsobí to britské ekonomice trvalou újmu. Pokud země vystoupí EU, do roku 2030 by britská ekonomika mohla podle Osborna klesnout až o 6 %.

Vaše Věc: Brexit by každou britskou domácnost stál ročně 4 300 liber
Foto: Archiv
Popisek: Libra

Pokud Británie skutečně vystoupí z EU, bude to každou britskou domácnost stát do roku 2030 až 4 300 liber (145 000 korun) ročně, uvedl Osborne pro deník The Times.

Osborne také uvedl, že každá z alternativ členství Velké Británie v EU by tuto zemi postavila do slabší pozice, než kterou země zaujímá nyní jako člen EU.

Studie ministerstva financí, ze které Osborne vychází, zkoumala možnosti, ke kterým by poté, co by se Britové v referendu, které se bude konat 23. června, rozhodli pro odchod Velké Británie z EU, mohlo dojít.

Pokud by Británie po vystoupení z EU zaujala vůči EU stejnou pozici jako Norsko, znamenalo by to, že bude mít dále přístup na jednotný evropský trh. Ovšem země by i nadále přispívala do rozpočtu EU, ale neměla by již žádné slovo ohledně pravidel… Británie by se také mohla rozhodnout pro strategii „čistého řezu“, tj. pro možnost obchodovat se zbytkem EU i dalšími státy podle pravidel Světové obchodní organizace (WTO).

Každé z těchto opatření však logicky povede k menšímu přístupu Velké Británie na jednotný evropský trh. A je třeba také připomenout fakt, že skotští nacionalisté (SNP) se opět nechali slyšet, že pokud Britové v referendu rozhodnou o vystoupení Velké Británie z EU, vyvolají další plebiscit o setrvání Skotska v Britské unii. V tomto referendu, jelikož Skotové ve své většině podporují setrvání Británie v EU, by Skotové zřejmě již hlasovali pro nezávislost Skotska. To by byla pro Británii další rána. Velká Británie jako velmoc by skončila… Stala by se z ní ve světovém měřítku druhořadá země.

Vyšlo na Vasevec.cz. Publikováno se souhlasem vydavatele. 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Bohdan Babinec: Není chování mocných světa, Evropské unie, USA a NATO farizejské?

12:16 Bohdan Babinec: Není chování mocných světa, Evropské unie, USA a NATO farizejské?

Jsme svědky brutální války, kterou vede agresivní Putinovo Rusko proti Ukrajině. Tuto agresi odsoudi…