Vaše Věc: České politice chybějí osobnosti

25.10.2016 10:49

Lidé politikům nevěří a lidi z vedení stran často ani neznají. České politice zkrátka zoufale chybějí osobnosti. To ukázal průzkum agentury CVVM zabývající se důvěryhodností stranických představitelů.

Vaše Věc: České politice chybějí osobnosti
Foto: Hans Štembera
Popisek: Andrej Babiš

Výsledky na prvních dvou místech nejsou nijak překvapivé. Nejvíce lidí věří A. Babišovi, po něm následuje B. Sobotka. Babišovi věří 46 % občanů, a nevěří mu stejné procento dotázaných. Že ho nezná, uvedla 2 % občanů. B Sobotkovi důvěřuje 34 % občanů, nevěří mu 54 % dotázaných a neznalo ho 4 % dotázaných. Poměr důvěry a nedůvěry obou politiků není nijak slavný ani u jednoho z nich, nicméně výsledek není překvapivý.

Zajímavé jsou však výsledky dále. Tento průzkum CVVM například potvrdil, že hnutí ANO je i v očích občanů týmem jedné osobnosti – a to A. Babiše. Zatímco on je neznámý pouze pro 2 % dotázaných (a je tedy vůbec nejznámějším politikem hodnoceným v tomto průzkumu), místopředsedové hnutí ANO už veřejnosti tak známí nejsou.

Prvního místopředsedu hnutí ANO J. Faltýnka nezná 38 % občanů, místopředsedu P. Vokřála nezná dokonce 69 % dotázaných, J. Jermanovou nezná 52 % dotázaných a J. Volného nezná celých 75 % dotázaných.

V sociální demokracii jsou výsledky takovéto: místopředsedu strany M. Chovance nezná 14 % občanů, L. Zaorálka nezná 9 % občanů, M. Marksovou Tominovou ovšem nezná už 32 % občanů, J. Hamáčka nezná 46 % občanů, L. Tesku Arnoštovou nezná 71 % dotázaných a předsedu poslaneckého klubu ČSSD nezná taktéž 71 % dotázaných. A lze pochybovat o tom, že pokud by výzkum zahrnoval ještě zbylého místopředsedu ČSSD Starce, byl by jeho výsledek lepší…

Téměř se zdá, že B. Sobotka, stejně jako A. Babiš, se snaží dělat politiku jedné tváře, a tak obsadil vedení strany lidmi, které neznají až téměř tři čtvrtiny občanů. Velký problém tkví v tom, že B. Sobotka sám není dostatečně výraznou osobností a samozřejmě ani nedisponuje – na rozdíl od A. Babiše – na české poměry téměř nevyčerpatelným bohatstvím a velmi silným mediálním zázemím.

Do vedení strany by se měly vrátit osobnosti, které lidé znají a které mohou straně přinést voliče. Lenka Teska Antošová třeba i může být ve své práci odbornicí, ale kolik voličů straně přivede? Proč je předsedou poslaneckého klubu ČSSD člověk, kterého rovněž nikdo nezná? A jak pracuje marketingový tým ČSSD, pokud 32 % dotázaných občanů odpoví, že nezná jméno ministryně práce a sociálních věcí Michaely Marksové Tominové? Odpověď je, že tým pracuje skutečně špatně a ČSSD není schopna dobře komunikovat úspěchy tohoto svého ministerstva a této své ministryně.

Pokud je pro lidi téměř nejznámější politik T. Okamura (neznají ho pouze 4 % dotázaných), kterému navíc důvěřuje více než čtvrtina obyvatel (29 %), mělo by to být pro tradiční strany varováním, že něco dělají skutečně špatně. Tradičním, a je jedno, zda levicovým či pravicovým, stranám zkrátka chybějí osobnosti – a i toho A. Babiš využívá.

Pokud se pro zajímavost podíváme na pravici, vidíme, že předsedu (podle jeho slov) nejsilnější pravicové strany P. Fialu nezná 28 % občanů (a z těch, co ho znají, mu 49 % nedůvěřuje, což jej pasuje na druhou příčku v soutěži nejméně důvěryhodných politiků tohoto průzkumu), místopředsedkyni ODS A. Udženiju nezná 70 % dotázaných, místopředsedu M. Kupku nezná 71 % dotázaných a předsedu poslaneckého klubu ODS Stanjuru nezná 45 % občanů. Pokud se z politických výsledků této již téměř pohřbené politické strany její předseda dnes raduje, může snad být ještě rád, že ho více než čtvrtina občanů vůbec nezná…

V TOP 09 je nejznámější personou její předseda M. Kalousek, kterého neznají pouze 4 % dotázaných. M. Kalousek je však zároveň také nejméně důvěryhodným politikem, kterému nedůvěřuje plných 81 % občanů. Místopředsedu TOP 09 L. Hegera nezná 25 % občanů, H. Langšádlovou nezná 61 % občanů a M. Ženíška nezná 63 % občanů… Prostě krása…

Česká politika, až na výjimky, zkrátka postrádá osobnosti. Také to české občany od politiky odrazuje a právě to posiluje A. Babiše. Ten sice vzhledem ke své strategii – politika jedné tváře – neuspěl ve volbách do senátu, ale to ho, vzhledem k tomu, že mu jde primárně o to, aby se stal předsedou vlády, vadit nemusí… Pokud se politické strany, a zejména ČSSD, která by jako jediná mohla nyní hnutí ANO konkurovat, nepochlapí, bude Babiš z absence osobností na české politické scéně těžit při volbách do sněmovny…

Vyšlo na Vasevec.cz. Publikováno se souhlasem vydavatele. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: PV

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Karel Sýs: Sbohem, náš krásný plameni…

14:55 Karel Sýs: Sbohem, náš krásný plameni…

Když Zdeněk Mahler v roce 2011 přebíral Cenu Unie českých spisovatelů za celoživotní dílo, nebylo je…