Vaše Věc: Odpor proti Orwellovu zákonu sílí

02.02.2017 14:39

Proti současnému znění novely zákona o Vojenském zpravodajství, která ministerstvu obrany de facto umožní „internetové odposlechy“ bez nutnosti soudního rozhodnutí, se zdvihá stále silnější, ačkoli médii téměř ignorovaná, vlna odporu.

Vaše Věc: Odpor proti Orwellovu zákonu sílí
Foto: hns
Popisek: Ilustrační koláž

Proti tomuto návrhu novely zákona vystoupila iniciativa s názvem Digitální bezpečnost a soukromí, která sepsala petici proti přijetí novely zákona o Vojenském zpravodajství v současném znění. K petici se připojila mimo jiné také například Česká pirátská strana.

Je třeba znova zdůraznit, co už jsme na stránkách serveru Vaše věc několikrát psali. Pokud bude novela zákona o Vojenském zpravodajství schválená v současném znění, které zatím lehce proplouvá legislativním procesem, bude ministerstvo obrany, resp. tedy Vojenské zpravodajství, moci, pod „záminkou“ kybernetické obrany, v podstatě neomezeně sledovat veškerou internetovou komunikaci v zemi a také ji upravovat a blokovat. Sledovat emaily internetových uživatelů, mapovat naše aktivity na sociálních, sledovat, na které stránky se díváme atd. atd.

Vojenská rozvědka by, jak je uvedeno výše, získala obrovské pravomoci, ale zároveň nad ní není zákonem stanovena dostatečná kontrola. Vojenská rozvědka by se tedy celkem lehce mohla vedle moci zákonodárné, výkonné a soudní stát další mocí ve státě…Tou nejdůležitější, protože vševedoucí.....

Až dosud byly odposlechy občanů možné pouze se svolením soudu. A ani soudy, jak se ukazuje, si s tím, zda důvody existují, nebo neexistují, hlavu nelámaly a zkrátka policii a státním zástupcům přiklepávaly možnost sledování každého, o jehož sledování si požádali. To nyní vidíme například v kauze D. Ratha. Novela zákona o Vojenském zpravodajství by soudcům ulehčila, protože „internetovými odposlechy“ by je již nikdo nezatěžoval. Navíc tato novela jaksi světí možnost plošných odposlechů. Odposloucháván by zkrátka mohl být kdokoli a kdykoli.

Vojenská rozvědka navíc, jak už je výše psáno, podléhá ministerstvu obrany: to znamená, že informace získané Vojenskou rozvědkou by mohly být používány k politickému boji. Nikdo přitom zatím neuvedl, proč by „obranu kyberprostoru“ měla mít na starosti zrovna Vojenská rozvědka, zrovna ta instituce, která se tak hezky proslavila například v kauze Nagyová…

Je zvláštní, jak málo prostoru je v médiích a ve veřejnosti věnováno novele zákona, která může zásadně zasáhnout soukromí každého z nás.

V souvislosti s hackerským útokem na emailové schránky ministerstva zahraničí nelze nezmínit, že hackeři by si napříště, poté, co již začne platit navrhovaná novela zákona o Vojenském zpravodajství, případně ani nemuseli dávat práci prolamovat počítače na jednotlivých ministerstvech nebo jednotlivých osob, ale bude jim stačit nabourat se do počítačů Vojenské rozvědky. Tam to budou mít pěkně všechno pohromadě…

Vyšlo na Vasevec.cz. Publikováno se souhlasem vydavatele. 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Mgr. Jana Zwyrtek Hamplová byl položen dotaz

svobodná média

Dobrý den, fakt byste za obálku na časopisu, která nikoho neuráží někoho hnala k soudu? Kde je pak nějaká svoboda? A třeba Respekt je známý svými obálkami, kde jsou často i karikatury a je používána nadsázka, někdy i černý humor. To jste se už všichni politici zbláznili, že byste chtěli zasahovat do...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jiří Weigl: Dvacáté výročí našeho vstupu do EU a historické paralely

15:22 Jiří Weigl: Dvacáté výročí našeho vstupu do EU a historické paralely

Na 1. května 2024 připadá 20. výročí našeho vstupu do Evropské unie. Náš veřejný a mediální prostor …