Ode dneška se v České republice znovu zavádí veřejná služba, která má lidi, kteří jsou více než půl roku bez práce, jsou hlášeni na úřadu práce a pobírají příspěvek na živobytí, motivovat k tomu, aby si práci brzy našli a aby „neztratili pracovní návyky“.
Poté, co Drábkovu povinnou veřejnou službu zrušil Ústavní soud jako protiústavní, na to šlo současné ministerstvo práce a sociálních věcí jinak. Tentokrát veřejná služba není povinná, ale „dobrovolná“, a to na bázi, že kdo je déle než půl roku nezaměstnaný, dochází na Úřad práce, pobírá déle než šest měsíců příspěvek na živobytí, a nebude vykonávat veřejně prospěšné práce ve stanoveném rozsahu, tomu tento příspěvek klesne z 3410 korun životního minima na tzv. existenční minimum, které činí 2200 korun. Podrobněji jsme o tom psali zde.
Jen připomínáme, že příspěvek na živobytí je jedinou dávkou, před jejímž přiznáním je prověřován nejen žadatelův příjem a jeho náklady na bydlení, ale také jeho majetek. Tato dávka je tedy přiznávána těm nejnuznějším z nás, kteří skutečně vůbec nic nemají. Netřeba zdůrazňovat, že ani z 3410 korun ani z 2200 korun by nikdo z nás na měsíc nevyžil, takže mnoho z lidí pobírajících tuto dávku si přivydělává různými brigádami, pracemi „načerno“ a tak podobně – a k těmto aktivitám budou nyní muset přiřadit dalších 20 hodin měsíčně, nebo jim příspěvek na živobytí klesne o každou neodpracovanou hodinu, až o oněch 1210 korun, pokud se za měsíc nebudou veřejně prospěšným pracím věnovat ani hodinu.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV