Vaše Věc: Přes šedesát procent Čechů je proti přijímání uprchlíků

25.11.2016 19:15

Centrum pro výzkum veřejného mínění (CVVM) v říjnu zjišťovalo, jaký je pohled českých občanů na přijímání uprchlíků ze zemí postižených válečným konfliktem do České republiky. Výsledky se od předchozích šetření CVVM nijak zvlášť neliší.

Vaše Věc: Přes šedesát procent Čechů je proti přijímání uprchlíků
Foto: Archiv vydavatele Vaše věc
Popisek: CVVM

V říjnu by uprchlíky ze zemí postižených válečným konfliktem do ČR přijalo 31 % dotázaných. Proti jejich přijetí by se naopak postavilo 64 % dotázaných. Pokud se podíváme na vývoj názoru českých občanů v otázce přijímání uprchlíků ze zemí postižených válečným konfliktem, vidíme, že k příliš zásadním změnám u nás nedochází. Lze ale pozorovat mírně klesající počet těch, kteří by uprchlíky přijali, a rostoucí počet těch, kteří by je naopak odmítli. Na počátku tohoto roku by s přijetím uprchlíků souhlasilo 35 % občanů, proti přijetí bylo 60 % občanů.

Pokud srovnáme vývoj pohledu na přijímání v České republice a v Polsku, vidíme, že v obou zemích je trend opačný. Zatímco v Polsku v posledním roce přibývá těch, kteří by uprchlíky přijali, a naopak ubývá těch, kteří by je nepřijali (v září by uprchlíky přijalo 44 % Poláků, a naopak odmítlo 52 % občanů Polska). V ČR, jak je zmíněno výše, vládne trend spíše opačný.

Výsledek tohoto průzkumu veřejného mínění však ukazuje, že proti přijímání uprchlíků rozhodně nestojí více než 90 % českých občanů, což je číslo, se kterým někteří odpůrci přijímání uprchlíků ve svých textech rádi operují. 64 % občanů, kteří by uprchlíky nepřijali, je samozřejmě velká většina obyvatel. Pokud se ale podíváme na protiuprchlické projevy mnoha českých politiků, kteří tímto tématem, které se ČR ani přímo netýká, velmi rádi zakrývají skutečné problémy, se kterými se ČR potýká a se kterými se tito politici nechtějí nebo nemohou vypořádat, je to ještě překvapivě malé číslo. Už jen když přihlédneme k tomu, kolik politických stran nebo hnutí postavilo na tématu uprchlíků svou existenci. Před pár dny zde "kvůli uprchlíkům" vznikl další politický subjekt...

Pokud se podíváme na to, co lidé v poslední době vnímají jako největší hrozbu pro ČR, jsou to právě uprchlíci. Ty jako bezpečnostní hrozbu pro ČR vnímá 76 % dotázaných. Jestliže více než tři čtvrtiny českých občanů vidí v uprchlících bezpečnostní hrozbu pro Českou republiku, je vidět, jak silný je hlas médií. Azylové domy určené pro uprchlíky jsou v ČR téměř prázdné (je v nich celkem 62 lidí). Česká republika žádnou invazí krvežíznivých uprchlíků, kteří touží pouze po lůnech „našich“ žen a „našich“ sociálních dávkách prostě netrpí. Čísla hovoří jasně. Nebezpečí, kterému se Česká republika v souvislosti s uprchlíky zcela dobrovolně a ochotně vystavuje, je jinde. Je v rostoucím euroskepticismu, který posiluje společně s verbálním bojem proti uprchlíkům. Ten se České republice v budoucnu skutečně může vymstít…

Je zajímavé, že 76 % občanů vnímá uprchlíky jako bezpečnostní hrozbu pro ČR, ale na hrozby reálné lidé příliš nehledí a Andrej Babiš je mnohonásobným šampionem průzkumů veřejného mínění na téma nejoblíbenější a nejdůvěryhodnější politik. A jeho monstrózní střet zájmů i jeho chuť „vést stát jako (svou rodinnou) firmu“ jsou mu mnohokrát ještě dávány k dobru jako jeho velké klady…Žijeme v zemi paradoxů. Miliardář je šéfem největší strany protestu v zemi.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: PV

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Karel Sýs: Sbohem, náš krásný plameni…

14:55 Karel Sýs: Sbohem, náš krásný plameni…

Když Zdeněk Mahler v roce 2011 přebíral Cenu Unie českých spisovatelů za celoživotní dílo, nebylo je…