Vaše Věc: Skokový růst dividend ve Francii

17.09.2016 15:29

Francouzské podniky jsou letos daleko štědřejší ke svým akcionářům než loni. Platí tradičně 75 % ze svých dividend ve druhém trimestru. Britský manažer Henderson spočítal, že sumy, které zaplatily francouzské firmy svým akcionářům se v tomto období zvýšily o 12,4 %, když je srovnáme s druhým trimestrem roku 2015 a dosáhly 35,3 miliard EURO. Tento fakt činí z Francie v Evropě zemi, kde je růst dividend druhý nejvyšší po Holandsku.

Vaše Věc: Skokový růst dividend ve Francii
Foto: Hans Štembera
Popisek: Měna Euro
reklama

„Téměř devět společností z deseti si udrželo anebo zvýšilo své dividendy“ konstatuje Heider Sony ve své zprávě. Je to štědrost, která se dá vysvětlit nejen růstem zisku, ale…..také složitou shodou okolností. Podniky a společnosti si správně uvědomily, že investoři, de facto penalizovaní již velmi nízkou úrokovou mírou, chtějí dostat své peníze zpět. „Dobrá dividenda je přitahuje více než dříve a je silnou oporou pro kurs burzy“, analyzuje Roberto Magnatantini, odpovědný za světové akcie u Syz Asset Management. Odtud vychází uspokojení a také chuť rozdělit část čím dál větší části zisků. Ve světě slabého růstu a velké nejistoty, podniky zvažují účelnost investování.

Hendersenova správa vyzdvihuje snahy francouzských bank: Société genéralé, BNP a Crédit Agricole zvýšily rozdělení o 50 až 70 % dividend právě v posledním trimestru. Banky tím sledují narovnání a zotavení po finanční krizi. I když banka Société genéralé vyrovnala většinovou část svých plateb ve formě nových akcií, tento výkon francouzských bank je v Evropě velmi netypický. Německé, španělské a belgické banky naopak redukovaly výplaty dividend. Německo ostatně mělo jen bídné skóre s progresí pouze 2 % dividend placených společnostmi od dubna do června. Špatný výkon je přičitatelný Deutsche Bank, která zcela anulovala své dividendy, ale také Volkswagenu, který redukoval své dividendy meziročně o 98 %.

(převzato z Le Figaro, ZP)

Vyšlo na Vasevec.cz. Publikováno se souhlasem vydavatele

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Česká pobočka Židovského národního fondu: Nelze srovnávat nesrovnatelné

22:07 Česká pobočka Židovského národního fondu: Nelze srovnávat nesrovnatelné

Prohlášení České pobočky Židovského národního fondu (KKL), České společnosti přátel Izraele a B'nai …