Vaše věc: Lidem nejvíce vadí daňové úniky u velkých firem

27.02.2016 10:40

Podle průzkumu provedeného společností Median pro analytické centrum Glopolis je většina Čechů přesvědčena o tom, že u nadnárodních korporací na území ČR dochází k velkým daňovým únikům. A většině lidí to vadí.

Vaše věc: Lidem nejvíce vadí daňové úniky u velkých firem
Foto: Hans Štembera
Popisek: Peníze, ilustrační foto

Celkem 84 procent dotázaných lidí souhlasilo s tvrzením, že k daňovým únikům dochází na úrovni velkých firem a na daních jsou biti hlavně obyčejní lidé. Průzkum ukazuje, že lidé si začali ve větším všímat nerovnosti založené na rozdílné možnosti obcházet pravidla, či si dokonce pravidla určovat. Podle sociologa společnosti Median D. Prokopa tento pocit většiny občanů pak v jejich očích legitimizuje i vlastní kompromisy v placení daní.

Výsledky tohoto průzkumu by mohly a měly být silným impulzem pro vládu, respektive zejména pro ČSSD a KDU–ČSL (od hnutí ANO, které vede jeden z největších českých podnikatelů A. Babiš, něco takového můžeme čekat jen těžko), aby se po živnostnících zaměřila také na daňové úniky u velkých firem.

Prvním krokem, který by vláda měla udělat, je zavedení druhé sazby korporátní daně. Nyní odchází na účty zahraničních matek českých firem v některých letech i více než 300 miliard korun. Zavedení druhé sazby korporátní daně by z této obrovské částky nějakou část odkrojilo.

Vláda se nesnaží a lidé to vidí

Důležité také je snažit se o to, aby zahraniční společnosti působící v ČR platily více peněz na daních v ČR, a nepřeváděly své zisky do daňových rájů či zemí, kde jsou zkrátka daňové podmínky pro zdanění korporací výhodnější.

O nic z toho se ale vláda zatím ani náznakem nesnaží. A lidé to vidí. A dokážou si dobře spočítat, že jedna velká nadnárodní korporace může stát na daních připravit o několikanásobně více, než všichni čeští živnostníci dohromady…To je smutná pravda, kterou se vláda nechce zabývat.

Publikováno se souhlasem vydavatele

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: PV
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Richard Seemann: Německo přiznává odpovědnost za šoa a pokračující antisemitismus

22:02 Richard Seemann: Německo přiznává odpovědnost za šoa a pokračující antisemitismus

Při příležitosti vzpomínkových oslav k 75.výročí osvobození koncentračního tábora Osvětim, které se …