Vít Klíma: „Dokázali byste zachránit život svému dítěti při teroristickém útoku?

29.02.2016 17:15

Komentář je věnován blížícím se volbám na Slovensku. Jeho motto by mohlo znít například následovně: „mnohem jednodušší a příjemnější je při volbách naslouchat celebritám, než studovat státní rozpočet.

Vít Klíma: „Dokázali byste zachránit život svému dítěti při teroristickém útoku?
Foto: Wikipedia
Popisek: Národná rada Slovenskej republiky má 150 poslanců. Voleni jsou na čtyři roky

Nicméně jeho studium je pro nás mnohem důležitějším vodíkem k tomu, koho volit. Sliby se slibují, ale podstatné jsou až ty, na jejichž řešení se ve státním rozpočtu najdou finanční zdroje". Můžeme si to ukázat na příkladu ochrany obyvatelstva před teroristickým útokem. Pojďme společně prozkoumat, zda udělal český a slovenský stát něco proto, aby své občany (jenom!) instruoval, jak se v takovém případě chovat!

Útočníci mají vůči svým obětem obrovskou výhodu, protože to jsou právě oni, kdo určují pravidla hry - místo, čas a způsob teroristického útoku. Plán útoku připravují dlouhodobě, zatímco Vy, jako oběť, máte k dispozici jen několik málo vteřin na to, aby přijali správné rozhodnutí, které rozhodne o životě a smrti vás i vašeho dítěte.

Statistiky naznačují, že pouze 15 % lidí dokáže v nebezpečné situaci zareagovat tak rychle, aby si zachránili život, drtivá většina (75 %) zůstane hrůzou a strachem ochromena natolik, že se nedokáže ani pohnout a zbylých 10 % natolik zpanikaří, že se jejich šance na přežití limitně blíží nule. S laskavým čtenářem se jistě shodneme na tom, že šance na naše přežití by se zvýšily, pokud bychom prošli alespoň elementární instruktáží, jak se máme správně při teroristickém útoku chovat.

Jal jsem se proto pátrat, zda na tento účel vláda a parlament vyčlenily ve státním rozpočtu finanční prostředky. Nejprve jsem se s tímto dotazem obrátil na Ministerstvo financí ČR. Odpověď zněla, že instruktáže proti teroristickým útokům jsou v gesci Ministerstva vnitra, tak ať dotaz adresuji jemu. Napsal jsem tedy tiskovému odboru Ministerstva vnitra, zda alespoň ono má na tyto účely určeny nějaké finance. Trochu rozčílená odpověď Jany Ryšavé, pracovnice tiskového odboru MV ČR stojí za citaci: „K proškolení 10,4 milionů obyvatel ČR finance vyčleněné nemáme" a bylo vymalováno! A aby to Čechům nebylo líto.



Se stejným dotazem jsem se obrátil i na tiskové oddělení slovenského Ministerstva vnitra, které mi - zřejmě pro jistotu - neodpovědělo vůbec! Ukazuje se za žádnou instruktáž jako občané, vládě ani poslancům nestojíme. Z francouzských zkušeností víme, že je pozdě instruovat obyvatelstvo až po teroristickém útoku, kdy už o život přišli desítky občanů.

Stejně preventivně by Slováci měli volit strany, které jim neslibují bezpečnost jen slovně, ale skutečně na ni věnují ve státním rozpočtu peníze, a to zejména ve vztahu k obyvatelstvu. Nedejme se zmást tvrzením českých a slovenských politiků, kteří nám neustále opakují, že u nás žádné teroristické útoky nehrozí. Je-li tomu tak, co kdyby šli sami dobrým příkladem a své ochrance nošení zbraní zakázali? Sami si svoji bezpečnost zajišťují a co tu Vaši?

Vyšlo v rámci mediální spolupráce s Literárními novinami.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Mgr. Karel Krejza byl položen dotaz

Naše obrana

Jak bude ČR dál podporovat Ukrajinu, když jsou naše zásoby vyčerpány (tvrdí to Černochová)? A kde se najednou vzaly finance na nákup další munice? Zajímalo by mě taky, nakolik jsme zásobeni sami pro sebe a jestli máme vůbec dost velkou armádu (asi ne, když se uvažuje o obnovení povinné vojny)? Proto...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zbyněk Fiala: Velké sny a prázdná kapsa

15:52 Zbyněk Fiala: Velké sny a prázdná kapsa

Končící Evropská komise zkouší ještě udat strategii pro příští volební období, s nejasnými návrhy, n…