Vladimír Dlouhý: Argumenty odborářů, že by Ukrajinci měli brát místa Čechům, neobstojí

05.08.2016 13:40

Hospodářská komora začala přijímat první žádosti firem o pracovní síly z Ukrajiny.

Vladimír Dlouhý: Argumenty odborářů, že by Ukrajinci měli brát místa Čechům, neobstojí
Foto: archiv
Popisek: Vladimír Dlouhý, prezident Hospodářské komory ČR
reklama

Zaměstnavatelé, kteří potřebují obsadit tisíce volných míst ve výrobě středně a nízko kvalifikovanými pracovníky z Ukrajiny, již mohou předkládat své žádosti Hospodářské komoře. Ta podnikatelům výrazně usnadňuje a zjednodušuje administrativní proces vyřizování žádostí. Rychlejší přijímání a vyřizování žádostí Ukrajinců o zaměstnanecké karty odsouhlasila vláda minulý týden.

„Vláda po dlouhodobém naléhání vyhověla Hospodářské komoře a dalším zaměstnavatelským svazům, jež od začátku požadovaly urychlení a zjednodušení vydávání zaměstnaneckých karet nízko a středně kvalifikovaným Ukrajincům, po kterých je obrovská poptávka průřezově ve všech oborech,“ upozornil prezident Hospodářské komory ČR Vladimír Dlouhý s tím, že v české ekonomice chybí více než 130 tisíc nástrojářů, obráběčů, svářečů, techniků, mechaniků a dalších zaměstnanců.

Zaměstnavatelé s předem vytipovanými ukrajinskými pracovníky si zajistí požadované dokumenty potřebné k podání žádosti na Hospodářské komoře ČR. Žádost o zařazení do projektu mohou zaměstnavatelé podat prostřednictvím datové schránky, poštou nebo jednoduše poslat emailovou zprávou.

Zaměstnavatelé musí nejprve neobsazené pracovní místo nabídnout prostřednictvím Úřadu práce občanům ČR. „Až tehdy, jakmile nebude volné pracovní místo ani po 30 dnech obsazené, bude pozice zařazena do centrální evidence volných míst pro zaměstnaneckou kartu, a tudíž jej bude možné nabídnout i uchazečům z Ukrajiny. Proto zde neobstojí argumenty odborářů, že by Ukrajinci měli brát místa Čechům,“ dodává Dlouhý.

Více informací naleznete na webu Hospodářské komory ZDE ODKAZ. V rámci projektu může být vyhověno až 5000 žádostem ročně.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Oldřich Rambousek: Značná část potravin prudce zdražuje a dál bude

21:17 Oldřich Rambousek: Značná část potravin prudce zdražuje a dál bude

My všichni, kdož chodíme nakupovat, to vidíme. Ceny potravin rostou, brambory jsou už pomalu svátečn…