Vladimír Franta: Kauza Radar – bude mít pokračování?

03.02.2017 11:52 | Zprávy

Před deseti lety byl jedním z lídrů odporu proti výstavbě amerického radaru v Brdech a nyní o tehdejší situaci i svých zkušenostech napsal knihu. Nad rolí tehdejší české politické scény, která už tehdy naplňovala definici „posttruth“ přístupu a americký radar prosazovala za cenu lží, jsme se sešli s bývalým starostou obce Trokavec Janem Neoralem.

Vladimír Franta: Kauza Radar – bude mít pokračování?
Foto: Archiv J. N - reprofoto Youtube
Popisek: Jan Neoral

Kauza Radar. O co šlo a jakou roli jste v této záležitosti hrál vy, pane Neorale?

Oficiální žádost o umístění amerického radaru EBR v České republice podaly USA 19. ledna 2007. O technických parametrech radaru neměla v té chvíli Topolánkova vláda žádné bližší informace, přesto během pár dnů oficiálně vyslovila s umístěním radarové základny do hustě obydlené oblasti Brd souhlas. 

Občanům se ale tak ukvapený postup nelíbil. Měli za to, že by radar nesloužil zájmům České republiky, ale byl by kukaččím vajíčkem v cizím hnízdě. Údajně jako obrana proti útokům států typu Íránu a KLDR. V roce 2006 vznikla občanská platforma Ne Základnám. Přidala se Liga starostů proti radaru, pak Greenpeace, další občanská hnutí, odborníci a vědci. Konal se nespočet demonstrací veřejnosti proti radaru. Zástupci Ne Základnám a Ligy starostů byli pozváni do Evropského parlamentu ke slyšení. 

Byl jsem v té době starostou obce Trokavec, vedle níž měl být radar umístěn. Ale abych nehovořil sám o sobě, cituji z článku rokycanského historika Petrose Cironise z roku 2009: „Silný odpor proti radaru se projevil mezi občany Trokavce…Tato nespokojenost občanů vyvrcholila dne 17. března 2007, kdy se v Trokavci konalo první místní referendum v České republice o tom, zda občané souhlasí s výstavbou radaru. Iniciátorem referenda byl starosta obce Jan Neoral, který shodou okolností má technické vzdělání v oboru radiolokace a radiolokačních antén. Záhy se svými obecními referendy a vyhlášeními odporu proti radaru přidalo i 38 dalších obcí a na popud trokaveckého starosty Neorala byla pak založena Liga brdských starostů proti radaru.“ 

Je radar v Brdech opravdu minulostí? Co se změnilo poté, co byla v Polsku či Rumunsku instalována zařízení NATO? Nezapomínejme také, že Rusko v Kaliningradu dislokovalo rakety Iskander, nebo že BBC vysílá fiktivní seriál s účastí bývalých politiků o tom, kterak Rusko útočí na Pobaltí. Norové také natočili film o domnělé ruské invazi do Norska. Co to všechno znamená a komu to prospívá? Jak z toho všeho „ční“ brdské vrcholy? Nečeká nás náhodou kauza Radar 2.0? 

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Článek obsahuje štítky

Brdy , Neoral , radar , Franta , literarky.cz

autor: PV

Ing. Patrik Nacher byl položen dotaz

Záhada daru

Zabývá se někdo otázkou, proč, když někdo chce darovat peníze státu, tak jde zrovna za ministrem spravedlnosti a ne třeba za ministrem financí nebo premiérem? A jak je možné, že se dary neprověřují a neschvaluje je minimálně celá vláda? Mně to celé zavání korupcí. Jak to vidíte vy? A ještě k tomu pů...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zbyněk Fiala: Celní tsunami je tady

15:49 Zbyněk Fiala: Celní tsunami je tady

Největším ekonomickým nákladem je prudký nárůst nejistoty, co bude dál s exportním průmyslem. Pomůže…