Vladimír Pelc: Sobotka v demisi

03.05.2017 10:40

Bohuslav Sobotka, t. č. předseda vlády ČR včera oznámil demisi vlády (do konce týdne). Protože vicepremiér vlády Andrej Babiš je prý podnikatelský a daňový lotr. Jak rozhodnutí číst? Co bude dál?

Vladimír Pelc: Sobotka v demisi
Foto: Hans Štembera
Popisek: Premiér Bohuslav Sobotka

Jak rozhodnutí B. Sobotky číst? Především nejde o jeho vlastní rozhodnutí; on samostatná rozhodnutí nezvládne. Je to rozhodnutí s Pydlou v zádech.

Jedno vysvětlení je B. Sobotky: Nechci nést zodpovědnost za vládu, ve které sedí takto problematický vicepremiér (Babiš). Vláda podá demisi. (Zajímavé je to, že Sobotka nepoužil formulaci podám demisi jako předseda vlády. Ano, s demisí předsedy vlády odchází vláda, ale většina ministrů o názoru B. Sobotky nevěděla.) Nebo jinak podáno: Jsem zodpovědný politik, proto s Babišem nejdu. (Ve vládě s ním byl tři a půl roku.) Jsem proti porušování zákonů, proti korupci. (Když se plk. Robert Šlachta, bývalý ředitel bývalého ÚOOZ, ve vyšetřování blížil k Lidovému domu – OKD a další kauzy – byl sociální demokracií profesně zlikvidován.) Uvádět další příklady netřeba.

Nabízím jiné vysvětlení: Bohuslav Sobotka neunesl svou odpovědnost za vládu jako celek. V okamžiku, kdy politika není jen kabinetní záležitostí, jen věcí kšeftů a kšeftíků, zákulisních dohod, tak B. Sobotka produktivní řízení takové vlády nezvládne. Sobotka neunesl to, že volební preference soc. dem. půl roku před volbami jsou tristní a zlepšení očekávat nelze.

Co bude dál?

Opratě má nyní v rukou prezident Miloš Zeman, který, jak je známo, Sobotku přímo miluje. Co udělá? Myslím, že zapráská bičem. Nad B. Sobotkou, nad sociální demokracií. Demisi pochopitelně přijme; s velkým porozuměním. Předčasné volby nebudou; proč také – za šest měsíců jsou řádné. Jmenuje tzv. úřednickou vládu. Politickým majstrštikem prezidenta by bylo pověřit vedením „úřednické“ vlády Andreje Babiše.

Viz též:

http://vasevec.parlamentnilisty.cz/blogy/bohouspolitika

http://vasevec.parlamentnilisty.cz/blogy/boj-proti-korupci-dobojovan

Vyšlo na Vasevec.cz. Publikováno se souhlasem vydavatele. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: PV

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Karel Sýs: Sbohem, náš krásný plameni…

14:55 Karel Sýs: Sbohem, náš krásný plameni…

Když Zdeněk Mahler v roce 2011 přebíral Cenu Unie českých spisovatelů za celoživotní dílo, nebylo je…