Vladimír Ustyanovič: Demokracie nebo destruktokracie

20.07.2022 8:25 | Komentář

Nebudu zatěžovat čtenáře dlouhými úvahami o tom, co je demokracie. Shrnu to do několika vět. Demokracií můžeme stručně nazvat dodržování pravidel všemi občany a vymahatelnost práva a k tomu jsou určeny státem represivní a jiné složky.

Vladimír Ustyanovič: Demokracie nebo destruktokracie
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vít Rakušan

Politika se nesmí míchat do výkonu státní a soudní moci, jak jsme toho byli svědky v minulých režimech, kdy politická policie třetí říše, která se nazývala gestapo, měla vyšší moc než soudní orgány, zřízené k tomu účelu. Za socialismu spadal výkon politické policie do úkolů státní bezpečnosti STB, zejména její část určená pro boj proti vnitřnímu nepříteli. Tyto totalitní režimy se řídily heslem šéfa německé propagandy Josepha Goebbelse: „Každá lež je dobrá." 

Za první republiky byl kamarádem komunisty Ivana Olbrachta vojenský prokurátor s hodností majora, který měl sídlo v Užhorodě, součásti tehdejšího Československa. I přesto, že byl komunista Olbracht zavřený v heřmanické věznici, o čemž napsal dílo „Zamřížované zrcadlo“, nic nebránilo tomu, aby mu později užhorodský vojenský prokurátor poskytl podklady k jeho pozdějšímu, asi nejznámějšímu dílu „Nikola Šuhaj loupežník." To je důkaz, že politika nezasahovala do práv občanů při dodržování platných zákonů. Tento vojenský prokurátor se jmenoval JUDr. Vladimír Ustyanovič. První republika, ať se to líbí nebo ne, i při všech jejích nedostatcích, byla určitým pilířem vymahatelnosti práva a deklarovaných svobod.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

soudní proces

Dobrý den. Opět se řeší kauza Čapí hnízdo, jak je možné, že se kauzy vlečou i třeba deset a více let? Kde je chyba? Vždyť to přeci není normální a podle mě to snižuje pak váhu celého procesu i případný trest, v horším případě to pak dopadá na ty, co jsou případně uznáni jako nevinní, kdo jim vrátí ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Dominik Rusinko: Deficit v půli roku 152 miliard, výhled je ale nejistý

15:49 Dominik Rusinko: Deficit v půli roku 152 miliard, výhled je ale nejistý

Hospodaření státního rozpočtu skončilo na konci června schodkem ve výši 152,4 miliardy korun.