Vladimír Vachel: Předžalobní výzva pomůže, ale hlavní problém nevyřeší

29.01.2013 14:21

Od 1. ledna 2013 vešel v účinnost zákon č. 396/2012 Sb., kterým se mění občanský soudní řád a exekuční řád.

Vladimír Vachel: Předžalobní výzva pomůže, ale hlavní problém nevyřeší
Foto: Hans Štembera
Popisek: Odznak soudního exekutora

Tento zákon mimo jiné upravuje zasílání výzvy k plnění žalovanému. Pokud chce mít věřitel od ledna 2013 nárok na přiznání náhrady nákladů řízení proti dlužníkovi, je povinen mu zaslat tzv. předžalobní výzvu. Cílem této úpravy bylo posílit mimosoudní vyrovnání dluhu a naopak potlačit zbytečnou soudní agendu, která dluh jen navyšuje. Otázkou ovšem je, jak velký efekt toto opatření přináší.

V případě, kdy v minulosti věřitel pohledávku bez mimosoudních pokusů postoupil ihned k soudnímu řízení, má toto opatření smysl. Každému se někdy může stát, že na dluh či pokutu zapomene. Díky předžalobní výzvě má nyní šanci situaci řešit ještě před započetím soudního řízení. Dluh tak nenaroste do nepatřičných výšin.

Troufám si však říci, že v objemu nesplacených pohledávek je takových menšina. Zbytek tvoří pohledávky osob, které o svém dluhu vědí a z nějakého důvodu je nesplácí. Tito lidé na upomínky nereagují. Může jít také o osoby, které nejsou věřitelem dohledatelné, např. z důvodu nenahlášení změny bydliště resp. kontaktní adresy. Odesílat předžalobní výzvu na neaktuální adresu je tak zcela bezpředmětné, protože si ji pravděpodobně nepřevezmou. Předžalobní výzva je proto zbytečná a pouze navyšuje náklady věřitelům.

Ustanovení nepředepisuje předžalobní upomínku doručit adresátovi do vlastních rukou, ale pouze odeslat ji na zákonem stanovenou adresu. V nové úpravě zákona není specifikováno, jakým způsobem má věřitel doložit skutečnost, že předžalobní výzvu opravdu odeslal. Z logiky věci vyplývá, že důkazem může být např. podací lístek, avšak konkrétní podoba důkazu bude soudní praxí teprve stanovena.  Do té doby mohou vznikat sporné otázky týkající se doložení odeslaných výzev.

Předžalobní výzva se odesílá na adresu pro doručování (tzn. na adresu registrovanou v evidenci obyvatel), případně na poslední věřiteli známou adresu dlužníka, která už ale nemusí být aktuální. Do centrální evidence obyvatelstva má přitom zákonný přístup pouze soud a dále exekutor, jemuž je vymožení pohledávky svěřeno. Kdyby měl do evidence přístup již věřitel či alespoň inkasní agentura, mnoha dlužníkům by to ušetřilo náklady až ve výši desetitisíců korun spojené se soudním řízením a následnou exekucí.

Vladimír Vachel - jednatel inkasní agentury EOS KSI Česká republika

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Názory, ParlamentniListy.cz

Ing. Radim Fiala byl položen dotaz

Pravda o zeleném šílenství pro ĆR

Pane Fialo, díky za vaši iniciativu, tak, aby se občané dozvěděli pravdu. Jen mě mrzí, že konference proběhne v poslanecké sněmovně , tyto opravdové odborníky bychom měli slyšet v diskusi bud ve veřejnoprávní české televizi, kterou si všichni platíme, nebo v jiné komerční televizi, ale obávám se, že...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Stanislav Hošek: Jak to asi může pokračovat

12:12 Stanislav Hošek: Jak to asi může pokračovat

Představitelé deseti zemí NATO souhlasí s tím, že Ukrajinská armáda může jejich rakety delšího dolet…