Vladimíra Bondarenková: Jestli se liknavá vláda rozhoupe, tak se koronavirus nerozšíří

27. 2. 2020 14:09

Netvařme se, že žádné hranice nemáme a že se nikoho, kdo přes ně cestuje, nemůžeme zeptat, kde byl v posledních čtrnácti dnech.

Vladimíra Bondarenková: Jestli se liknavá vláda rozhoupe, tak se koronavirus nerozšíří
Foto: archiv
Popisek: Vladimíra Bondarenková
reklama

Shrňme si, co se stane, až do Česka dorazí koronavirus. V podstatě se stane to, co se děje už teď. Lidé vykupují trvanlivé potraviny, roušky a respirátory (ty už spíš nejdou objednat déle, ale moc toho stejně neřeší, resp. respirátory řeší, ale musí se po 4 hodinách vyměňovat a správně by člověk měl mít i rukavice a těsnící brýle). Někde vše ještě zvládají obchody doplňovat (Billa), jinde je to horší. Ale pořád je v obchodech dost zboží, to je třeba říct. Prostě něco nenápadně mizí.

Takový stručný formulář dokážu vyrobit za hodinu

Vzhledem k tomu, jak rychle poskočila situace v Itálii, se není co divit, ale zase nemá cenu vyvolávat zbytečnou paniku. Jedno je prakticky jisté, koronavirus se do Česka dostane. A jestli to liknavou vládu a hlavní hygieničku přinutí něco užitečného dělat, tak se možná moc nerozšíří. Je zřejmé, že se sem asi nedostane přes Čínu, ale spíš z Itálie. Takže to by se teď mělo řešit. A zase vidíme laxní postoj, polovičatá opatření na letišti a žádná na silnicích. Přitom hranice se pořád ještě hlídat dají, zejména hraniční přechody, vlaky. Ano, je to trochu nepohodlné, ale dostat do Česka nemoc, která nemá právě malou úmrtnost, je přeci o dost horší. Netvařme se, že žádné hranice nemáme a že se nikoho, kdo přes ně cestuje, nemůžeme zeptat, kde byl v posledních 14 dnech. Podobně na letišti: co je to za problém rozdat pár vytištěných papírů s dotazem, jak se člověk jmenuje, kde byl v posledních 14 dnech a kde bude ubytovaný v Česku (aby šel v případě problémů dohledat). Takový stručný formulář dokážu vyrobit za hodinu, pak už se může jenom tisknout. Je také nesmysl si sem teď speciálně zvát hosty ze severní Itálie, třeba z nejpostiženější Lombardie (viz případ Regionální rozvojové agentury, která situaci dost podcenila).

Jde v první řadě o těhotné ženy

Dál je důležité postarat se, aby koronavirus „nechytli“ ti, koho může nejvíc poškodit. Jde v první řadě o těhotné ženy, hlavně ty v prvním trimestru těhotenství, pro ně je hodně nebezpečná i chřipka nebo viróza. Dále jsou ohroženi staří nebo vážněji nemocní lidé. Těm všem se nejvíc vyplatí omezit pobyt v hojně navštěvovaných místech a například si pořídit nějaké zásoby potravin, aby nemuseli často do obchodu. Důležité je také dbát na ochranu nově narozených miminek, návštěvy až po šestinedělí jsou určitě lepší. V době snadného fotografování se nikdo nemusí cítit uraženě. Zdraví je přednější.

Nebuďme zbytečnými pesimisty

Následující cca dva měsíce, než se koronavirus podaří zvládnout, nebudou jednoduché. Než se virus dá na ústup, může ovšem trvat déle, ale nechci být zase takovým pesimistou. Je vhodné zapojit vlastní rozum, nepanikařit, ale zbytečně nevystavovat ty nejzranitelnější nebezpečí.

(Autorkou článku je JUDr. Vladimíra Bondarenková, specialistka na mezinárodní a evropské právo)

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ivan David: Bude ČR čistým plátcem do rozpočtu EU už od příštího roku?

11:07 Ivan David: Bude ČR čistým plátcem do rozpočtu EU už od příštího roku?

Evropská komise ve středu předložila nový návrh Víceletého fiskálního rámce (VFR) pro léta 2021 až 2…