Vojtěch Merunka: Ten problém znal už Palacký

05.02.2018 17:36 | Zprávy

Přinášíme rozhovor Dušana Spáčila s docentem Vojtěchem Merunkou na téma moderní slovanství a Rusko, který byl původně připraven pro týdeník Reflex, jenže tam se nakonec, údajně z časových důvodů, nedostal.

Vojtěch Merunka: Ten problém znal už Palacký
Foto: Radim Panenka
Popisek: Obrázky ze státní návštěvy Miloše Zemana v Rusku

Ten problém znal už Palacký. Docent Vojtěch Merunka před časem zaujal odborníky i veřejnost tím, že vymyslel mezislovanštinu – umělou řeč na bázi staroslověnštiny, s níž se slovanské národy dokáží docela obstojně domluvit bez potřeby dlouhého učení. Tenhle jazykový vynález se úspěšně šíří, aktivity docenta Merunky tím ale nekončí. Merunka se v roce 2015 stal předsedou odborného spolku Slovanská unie, kde rozvíjí téma slovanské kulturní diplomacie a mezislovanské komunikace pro budoucnost 21. století. Při této práci se však setkal se staronovými pokusy o zpolitizování slovanské vzájemnosti. 

Tvrdíte, že Rusové nabízejí Čechům stále totéž...

Obyčejní Rusové ne, ale objevují se různí podivní lidé, kteří se po roce 1990 začali hlásit ke slovanství a odvolávají se na podporu z nejvyšších míst právě v Rusku: Mají plná ústa bratrství a všeslovanské vzájemnosti, pořád chtějí něco sjednocovat a něco budovat, ale samozřejmě pod svým vedením. 

Stejné zkušenosti, jako dnes máme my, měli už čeští vlastenci, kteří se zúčastnili 3. slovanského sjezdu, který se konal v rámci všeruské etnografické výstavy roce 1867 v Moskvě. To byla tehdy docela honosná akce a podobní političtí aktivisté si na ní Čechy přicházející z právě vznikajícího Rakouska-Uherska velmi předcházeli. Vedoucí české delegace František Palacký byl na tomto sjezdu dokonce zvolen předsedou a všech 64 delegátů slovanského sjezdu bylo osobně přijato carem. Jenže hostitelská představa o slovanské budoucnosti se hodně rozcházela s českou. Oni v podstatě vyzvali ostatní slovanské národy, aby připojili své země k ruské říši a podřídili se ruskému velení. „Rozbijte svoje státy, ve kterých nejste svobodní, a přimkněte se pod naším vedením k ruské říši, jinak nejste opravdoví Slované, ale jen slouhové Západu!“ Borovský, který se toho sjezdu v roce 1867 nedožil, to odmítal už o mnoho let dříve a Palacký i část ostatních obrozenců nejen z Čech, ale i dalších středoevropských zemí, byli také proti a vysloužili si za to nálepku austroslavisti. Potom tohle politické připojení k ruské říši prosazoval z vrcholných českých politiků jen Karel Kramář.

Karel Kramář byl schopný politik a moudrý muž. Čím to, že se takhle odlišil?

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Názory, ParlamentniListy.cz

Ing. Petr Bendl byl položen dotaz

A co s tím dělá vaše vláda?!

Podle mě nezneužívá situace, kdy jsou nějaké potraviny více žádané jen Agrofert, jak tvrdíte (https://www.parlamentnilisty.cz/politika/politici-volicum/ODS-Majitel-poslancu-ANO-si-zvysi-trzby-a-jeho-nohsledi-hazou-na-vladu-zdrazovani-772577), ale snad všichni prodejci. A můj dotaz je prostý, co jste...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ivo Strejček: Mohou být Trumpova cla šancí pro renesanci národních zájmů?

12:17 Ivo Strejček: Mohou být Trumpova cla šancí pro renesanci národních zájmů?

Stalo se již každodenním mediálním i politickým tématem rozčilovat se nad Trumpovými cly a vyhrožova…