Zbyněk Fiala: Bidenův New Deal

01.04.2021 21:55 | Zprávy

Ohromující peníze, dva biliony dolarů na investice a po nich dva biliony do sociální sféry, sledují převratné cíle („změna paradigmatu“). Mají Americe vrátit sociální stát z éry prezidentů F.D. Rosevelta, a L.B. Johnsona a schopnost mobilizovat zemi jako k přistání na Měsíci za J.F. Kennedyho.

Zbyněk Fiala: Bidenův New Deal
Foto: Archiv vydavatele Vaše věc
Popisek: Zbyněk Fiala

Americký prezident Joe Biden, u kterého je často zvýrazňována stařecká bezmocnost, se vůbec nedrží zpátky. Je to pár dní, co protlačil Kongresem sadu sociálních a ekonomických opatření pro hospodářskou a společenskou obnovu po pandemii za 1,9 bilionu dolarů (American Rescue Plan). Ve stejné době zdvojnásobil tempo očkování, takže dokonce dubna má být vpíchnuto 200 milionů dávek a Amerika na tom může být podobně jako Británie nebo Izrael, bude mezi prvními, kdo dosáhl imunity obyvatelstva.

Nyní Biden znovu přitlačil na pilu a přichází s programem velkých investičních akcí za další dva biliony dolarů. Tenhle program zase zdůrazňuje tvorbu nových pracovních míst (American Jobs Plan). Nejedná se přitom jen o stavby, ale také roli státu a změnu nasměrování země, Biden mluví o „změně paradigmatu“. A má v zásobě ještě rozsáhlý program opatření do oblasti zdravotnictví, školství a bydlení (American Family Plan), který má být představen veřejnosti během dalších týdnů. I pro ten jsou zamýšleny souhrnné výdaje dva biliony dolarů ve střednědobém období. Republikáni jsou proti, ale to nemusí být poslední slovo. Přinejmenším ty investice by znovu mohly projít bez nich.

Změna základních pravidel (paradigmatu), o které se Biden občas zmiňuje, představuje odvrat od mantry posledních 40 let, že stát má být slabý, a pokud jde o jeho působení v ekonomické oblasti, má vystačit s nápravami selhání trhu a nezbytnou regulací. Rozhodně nemá být moc aktivní. Kdysi to vyjádřil prezident Ronald Reagan, když řekl, že ta nejhrozivější anglická slova, která zná, zní: „Já jsem stát a přicházím vám pomáhat.“

Reagan přišel i s návodem, jak nepřítele oslabit, stačilo zprivatizovat jeho služby. Když stát neposkytoval služby, nepotřeboval peníze, mohl se tedy odkrvit i snižováním daní. Lidi začali platit, co dříve dostávali zadarmo, a ušetřené peníze se hromadily u úzké skupiny těch nejbohatších. Od časů Reagana se rozevřely nůžky sociálních nerovností natolik, že jsou srovnatelné jen s obdobím před Velkou krizí 30. let. Teď tedy tahle politika narazila do zdi.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Ing. Patrik Nacher byl položen dotaz

Často mluvíte o lidech v exekuci nebo inslovenci

Ale zamýšlel jste se někdy na tím, jak minimalizovat to, aby se do nich lidé dostávali? A když už, aby to pro ně nebylo úplně likvidační - hlavně teda exekuce. Vím, že jste prosadili milostivé léto, ale to problém zcela neřeší a také nebylo určeno pro všechny. PS: Zabýváte se i přístupem exekutorů, ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Petr Hampl: Jak se daří trumpovské revoluci

15:26 Petr Hampl: Jak se daří trumpovské revoluci

Denní glosy Petra Hampla.