Zbyněk Fiala: Bude MUS rozbuškou?

28. 11. 2011 12:03

Průvod vedený Asociací samostatných odborů přinesl do sněmovny požadavek na vytvoření parlamentní vyšetřovací komise s dohledem veřejnosti k případu Mostecké uhelné společnosti, na který upozornila švýcarská policie.

Zbyněk Fiala: Bude MUS rozbuškou?
Foto: Hans Štembera
Popisek: Fotokoláž.
reklama

O MUS hovořili všichni řečníci, kteří předtím vystoupili na protestním shromáždění na náměstí Palackého v Praze. Je to možná ona rozbuška, která by měla občany probudit, aby se zbavili vlády prolezlé korupcí.

Kmotři, baroni, trafiky, korupce, to byla slova, která se rozlétala od improvizované tribuny v pražském Hyde Parku, na náměstí Palackého. Jednu chvíli je přibarvily tři výstřely v sousedním parku. Ne, byly to jen petardy, protože s policisty, kteří to viděli lépe, to ani nehnulo. Pak zase přijel osamělý anarchista Zdeněk Ponert se svým hlukostrojem a začal rušit o kousek dál vlastním projevem z vlastních tlampačů na střeše svého mikrobusu. Dělal to důsledně i při předchozí odborářské demonstraci na Václavském náměstí, takže to možná nedělá jen za vlastní peníze.

Řečníci na tribuně přijali výzvu a jejich slova pálila bez přestávky, aby konkurence nedostala příležitost. Posluchačů zpočátku nebylo moc, ale jakmile se začal formovat průvod, počty lidí se začaly násobit. Přidávali se i ti, kdo nevěděli, s čím a kam se jde. Věděli jen to, že ti, co jdou, nechtějí to samé, co oni. Nechtějí tuto zkorumpovanou, vyděračskou, asociální vládu.

Vláda klečí před korupcí, hřímal předseda ASO Bohumír Dufek. Zemi ovládl klientelismus, všude sedí straníci, jejich kamarádi a kamarádi jejich kamarádů. Zavalují nás nefunkčními předpisy a zákony, privatizují stání správu. Je to převrácená demokracie, místo aby stát sloužil lidem, slouží lidé stranám. Korupce nám snižuje životní úroveň. Odejděte!

A pak přišla na řadu konkrétní jména:

Kalousku, kde jsou peníze z našich daní? Nečasi, co uděláš s Vondrou a milióny z ProMoPro? Kdo bude vyšetřovat Bartáka?

  • Chceme parlamentní vyšetřovací komisi s dohledem veřejnosti, která zajistí, aby policie a státní zastupitelství nezametly pod koberec všechno to, co se odvíjí od 12 miliard korun spojených s MUS, na které upozornila švýcarská policie.

Přidal i další požadavky, které pak průvod nesl odevzdat do sněmovny:

  • Zákon o závazném obecném referendu.
  • Snížit počet poslanců na 100.
  • Omezení poslanecké imunity.
  • Politici ať ručí za svá rozhodnutí veškerým majetkem.
  • Zrušit Senát, stejně na něj sněmovna nebere zřetel.

Nenechme dětem vytunelovanou a spálenou zemi, burcoval Dufek občany. Z této nebezpečné situace nás nezachrání žádní Blaničtí rytíři, musíme se zachránit sami. Zachraňte Česko, volal v narážce na Nečasova slova o „partyzánech v dubnu 1945". Zachraňte Česko, jako to dělali stateční občané v dubnu 1945!

Předseda odborového svazu dopraváků Jaroslav Pejša připomněl, kolik už těch korupčních kauz je, jedna se vrší na druhou. MUS, IZIP, Škoda Plzeň jsou jen ty poslední.

Ilona Švihlíková z Alternativy zdola je přesvědčena, že opravdové vyšetřování všeho, co je za těmi 12 miliardami korun na švýcarských účtech, řada politiků neustojí. Proč se dosud nedostal před soud nikdo z celé té dlouhé řady korupčních případů?

Předseda Lékařského odborového svazu Martin Engel připomněl, že dohoda, kterou lékaři podepsali po své protestní akci „Děkujeme, odcházíme", obsahovala i body, které byly namířeny proti korupci. Ani ty ministerstvo zdravotnictví neplní.

Místopředsedkyně ČMKOS a předsedkyně zdravotnických odborů Dagmar Žitníková mluvila o atmosféře strachu, která ovládá mnoho lidí. Vidí, že většina lidí se bojí víc než před rokem 1989. Nehledejme, co nás rozděluje, hledejme, co nás spojuje, řekla.

Shromáždění uzavřel Pavel Čižinský z ProAlt tím nejdůležitějším - ocenil vytrvalost protestů odborářů. Nezbývá, než v ní pokračovat.

Vyšlo na serveru Vaše věc. Publikováno se souhlasem vydavatele.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: vasevec.cz
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Zbyněk Fiala: Rakve plné peněz

18:08 Zbyněk Fiala: Rakve plné peněz

Koronavirus se šíří z regionů s vysokým podílem montoven se zahraničními pracovníky. Sněmovna odmít…