Česká republika zastoupená premiérem Petrem Nečasem změny zatím nepodpořila a podmínila je projednáním v parlamentu. Z našich sousedů zaujalo stejný postoj jen Maďarsko.
Jednání Rady Evropy v Bruselu probíralo nejdůležitější agendu přes noc ze čtvrtka na pátek a mělo na pořadu německý návrh na doplnění Evropské smlouvy všemi členy E-27, aby zahrnovala rozpočtovou (fiskální) unii a posílení hospodářské koordinace. Tento návrh však narazil na rozhodný odpor Británie, a tak se prosadil plán B, že se smlouvy vyjednají na mezivládní úrovni, mimo rámec EU.
Obsahem budou „fiskální kompaktáta". Obsahují zákon o směřování k vyrovnanému rozpočtu, strukturální deficit nesmí být větší než 5 procent (výraz strukturální znamená, že při vyšším hospodářském růstu je požadavek podstatně přísnější), národní pravidla jdou k posouzení Evropskému soudnímu dvoru, překročení 3 procentního schodku spouští automatické sankce, pokud kvalifikovaná většina nerozhodne jinak.
Iniciátorem bude eurozóna, další země se mohou přidat. Zatím je výsledné skóre E-17+6. Celkem 23 zemí tedy vytváří centrum, Británie stojí stranou, zatímco Švédsko, Česko a Maďarsko nechají rozhodnout domácí parlamenty.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: vasevec.cz