Zbyněk Fiala: Energetický summit drsně jiskří

29.06.2014 9:00 | Zprávy

Zavřené ruské trubky na Ukrajině byly hlavním tématem pravidelné schůzky nejvyšších představitelů zemí EU. Na stole je návrh povinného rychlého zvýšení energetických úspor, za kterým stojí hlavně Německo.

Zbyněk Fiala: Energetický summit drsně jiskří
Foto: Archiv
Popisek: Plynový sporák

Zvládnout by to mohlo třeba Slovensko, které nám neutíká jen rychlejším zavedením eura nebo vyšším tempem ekonomického růstu, kterým rychle dohání někdejší odstup. Patří také k zemím, které dokázaly nejrychleji snižovat energetickou náročnost své ekonomiky, podobně jako třeba Dánsko. ČR, která teď rozdává rady, jak zvyšovat energetickou bezpečnost, je bohužel na opačném konci žebříčku těch, kdo pro to doma něco sami udělali.

Červnový summit EU (Evropská rada) má bohatou agendu, včetně volby prezidenta, ale strategický dopad může mít návrh, který předneslo před dvěma týdny Německo, Belgie, Dánsko, Řecko, Irsko, Lucembursko a Portugalsko na schůzce ministrů životního prostředí. Má podobu výzvy ke stanovení náročnějšího cíle pro stanovení energetické účinnosti do roku 2030. Seznam iniciativních zemí má logiku. Řadu z nich najdeme mezi těmi, kdo dosáhl největších zvýšení energetické účinnosti v minulém období 2008 až 2012. Po přepočtech, které zahrnují vliv krize a klimatických faktor, stejně jako zvětšování rozlohy bytů v nejchudších zemích, byly nejúspěšnější (řazeno abecedně) Bulharsko, Dánsko, Řecko, Maďarsko a Slovensko. Německo přidalo později, ale má největší ambice.

Závazný cíl úspor?

Na stole je tak návrh Evropské komise, který požaduje závazné snížení měrné spotřeby primárních energetických zdrojů (zhruba na jednotku HDP) do roku 2030 o 30 až 35 procent vůči roku 2007. Iniciativní skupina podporuje i pozdější návrh Evropského parlamentu, který rovněž reaguje na ukrajinskou krizi a žádá snížení spotřeby dokonce o 40 procent, což by znamenalo zdvojnásobení tempa úspor ve srovnání se stávajícím cílem. Rozdíl proti stávajícím plánům je také v tom, že dosavadní cíl EU ve výši 20 procent úspor má charakter nezávazného doporučení, zatímco Evropská komise i Evropský parlament navrhují závazný cíl.

http://uk.reuters.com/article/2014/06/17/eu-energy-efficiency-idUKL5N0OY4KQ20140617

Evropská komise podnikla pokus o odhad dopadů takového opatření (impact assessment) a dospěla k závěru, že každé euro investic přinese dvě eura úspor. Celkově by se rychlejší tempo snižování měrné spotřeby promítlo také do tvorby pracovních míst a zlepšování konkurenceschopnosti. Vyšší náklady se soustřeďují hlavně na energetický sektor.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Článek obsahuje štítky

energetika , EU , Fiala , Rusko , Vaševěc.cz

autor: vasevec.cz

MUDr. Zdeněk Hřib byl položen dotaz

Veřejná doprava

Dobrý den, když tak myslíte na ekologii, proč v Praze není hromadná doprava pro všechny zdarma?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
style="min-height:300px;"> reklama
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jan Campbell: BRICS, výsledky a výzvy

12:17 Jan Campbell: BRICS, výsledky a výzvy

Předpokládám, že většina čtenářů ví, že BRICS je akronym pro označení uskupení původně čtyř zemí, Br…